אלי כהן הי"ד
אלי כהן הי"ד לע''מ - אוסף התצלומים הלאומי

עדות חדשה על הניסיונות להשבת גופתו של המרגל הישראלי אלי כהן הי"ד שהוצא להורג בסוריה בשנות ה-60, נחשפה הערב (רביעי) בחדשות 12.

בשיחה עם מוריס כהן ז"ל, אחיו של המרגל הישראלי ואיש מוסד בעצמו שהוקלטה לפני מותו, חשף האח מידע נוסף על המאמצים להשבת הגופה, כולל ניסיון להוציא מבצע לפועל - שכשל.

"יש גרסה שאומרת שהנשיא הקודם אמין אל חאפז שם אותה במחנה ושם גדוד טנקים כדי לשמור עליה. ואחר כך הנשיא אסד, המנוח האב, אומרים שחפר והטמין מטען גז ויצק עליו בטון. יש אנשים אחרים, גרסה אחרת, שאומרים שחמומי מוח שרפו את הגופה. אני חושש שהגרסה הזאת יכולה להיות נכונה מפני שזה קלף מיקוח פוליטי יקר מאוד", מספר האח.

הוא מוסיף, "אני כמעט משוכנע שהיום שומרים על כך בסוד בסוריה. שמעלימים את המידע הזה ומעטים בסוריה בעצמם יודעים איפה הוא נמצא. כי נעשה ניסיון בעבר לחטוף את הגופה. היא הועברה לגבול לבנון-סוריה".

סופי כהן, בתו של אלי, שנחשפה לראשונה להקלטה, סיפרה שלא ידעה על הפרטים הללו. "לא הכרתי, לא שמעתי על כל הסיפור הזה, זו פעם ראשונה שאני נחשפת לגרסאות האלה ואין לי מושג אם הן אמיתיות או לא. המשפט הכי שגור הוא 'אין קצה חוט' ומנסים להגיע לקצוות ובלי שום הצלחה".

נזכיר כי לפני שנה הצליח המוסד לאתר את שעון היד של המרגל בדמשק. "זה היה מהלך מפתיע ממש. זה הדבר היחיד שחזר מסוריה בעצם. זה היה מתחת למיטה של האלמנה של הסוהר או של החוקר, אני לא בטוחה. הביאו את השעון הנכדים שלה. אני קוראת למי שאחראי לפתוח את זה, לפתוח את האינפורמציה - אין שום ערך בסגירה ההרמטית הזאת".