רווק? עד החתונה זה יעבור
רווק? עד החתונה זה יעבור צילום: iStock

יש רווקים עבורם כל מפגש משפחתי, ובעיקר ליל הסדר, הופך לאתגר. ההערות הקבועות מהסבתא והרמיזות מהדודה מאשימות את הרווק שאם הוא רק יפסיק להיות בררן כל כך- המצב ישתנה.

אבל למרות ההמלצות המסורתיות, מחקר מאוניברסיטת אילינוי מראה שככל הנראה מדובר בנושא מורכב יותר.

החוקרים, ובראשם פרופסור סוזן שפרכר, רצו לבחון האם שנות הרווקות הארוכות משנות את דרישות הרווקים. מצד אחד, ייתכן שככל שהשנים עוברות הרווקים הופכים לריאליים יותר ומורידים את הדרישות שלהם, ומנגד אולי דווקא המסע המפרך לעבר החתונה מוביל לקיבעון ולחוסר התפשרות.

במחקר, נשאלו למעלה מ700 רווקים ורווקות מגילאי 18 עד 40 שאלות שונות על ההעדפות שלהם בבחירת החצי השני העתידי. כל אחד מהמשתתפים התבקש לרשום את הקריטריונים אותם הוא מחפש בבן או בת הזוג וכן לדרג אותם לפי חשיבותו של המדד ועד כמה ניתן להתפשר על כל אחת מהתכונות.

התוצאות הראו שעקרונות החיפוש לא משתנים בעקבות הגילאים. באופן כללי הנשאלים כתבו מדדים הכוללים תכונות אופי של רגישות וחמימות יחד עם מראה טוב ואינטליגנציה מתאימה ולא נמצא שוני בין הגילאים השונים.

ההבדל היחיד בין הרווקים המבוגרים והצעירים היה דווקא ברמת החשיבות הניתנת למדד. בעוד הצעירים נתנו לכל אחת מהתכונות חשיבות גבוהה ופחות נטו להתפשר, דווקא הרווקים המבוגרים היו פחות בררנים לגבי המראה והאישיות של בן הזוג הרצוי. בנוסף, נמצא שגברים נטו להתפשר על הדרישות שלהם יותר מנשים ושהם מתפשרים כמעט על כל אחד מהמדדים ככל שהגיל עולה.

את יודעת, בגילך כבר היו לי 3 ילדים
את יודעת, בגילך כבר היו לי 3 ילדים צילום: iStock

אז האם הסבתות טעו לאורך כל הדרך? לא בטוח. הרבה דברים השתנו במהלך עשרים השנים האחרונות וייתכן שגם חשיבות הקריטריונים לבחירת בן או בת הזוג. ההשוואה בין רווקים בני 40 לעומת המקבילים שלהם בני ה20 לא תמיד יוצאת מושלמת ויכול להיות שגם הפער הדורי השפיע על התוצאות.

עדיין מוקדם מדי לקבוע אבל ייתכן שבשנים הבאות נראה מחקרים שמלווים את אותם הצעירים לאורך שנות הרווקות שלהם ויתנו תמונה ברורה יותר. מה שבטוח, ללא קשר למחקרים, הסבתא תמשיך לדאוג עד לחתונה.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!