במתקפת הירי בבית חב"ד סמוך לסן דייגו שבמדינת קליפורניה בארה"ב נרצחה אישה אחת ושלושה אחרים נפצעו.

משרד השריף הודיע כי התקבלו דיווחים על אדם חמוש בסמוך לבית הכנסת באזור השעה 11:30 בבוקר (שעון מקומי). בין הנפגעים, על פי הדיווח, רב בית הכנסת ושני ילדים.

על פי עדת ראייה רב הקהילה, ישראל גולדשטיין נורה בידו ואיבד שתיים מאצבעותיו. על פי הדיווח, נעצר חשוד בירי, "אנחנו לא מאמינים שיש חשודים אחרים", אמר דובר משטרת סן דייגו.

הרשויות בקליפורניה הודיעו החשוד בירי הוא ג'ון ארנסט, תושב סן דייגו בן 19. עוד נמסר כי ארנסט נחקר בחודש שעבר בחשד למעורבות בהצתת מסגד. הוא נעצר זמן קצר לאחר האירוע.

חברת הקהילה היהודית בפאווי, מינו אנברי, אמרה לרשת NBC: "היו הרבה מתפללים בבית הכנסת, כולם בכו וצעקו". לדבריה, בעלה היה בפנים בזמן הירי, והוא אמר לה שמישהו נכנס, התחיל לקלל ולירות.

הקונסול בלוס אנג'לס, אבנר סבן, מסר כי לא ידוע על נפגעים ישראלים בפיגוע. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון עם הקונסול וקיבל עידכון על התפתחות חקירת האירוע בסן דייגו. נתניהו הנחה את הקונסול להגיש כל עזרה אפשרית לבית חב"ד ולהמשיך לעדכן בהתפתחויות.

יו"ר הסוכנות יצחק (בוז'י) הרצוג מסר "ההתקפה האנטישמית על בית הכנסת בעיירה poway היא איומה ומדאיגה.

אנו בסוכנות היהודית עוקבים בדאגה אחר הדיווחים, מתפללים להחלמה מהירה של הפצועים ומבכים את אבדן החיים. התקפה על כל מי שמתפלל בבית תפילה היא בלתי מוסרית בעליל ויש להיאבק כנגד התופעה הזו בכל החומרה בכל מקום בתבל".

מ״מ יו״ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל הגיב "ארצות הברית סובלת מעלייה חמורה באנטישמיות, בהסתה ובאלימות. ביטויים ורמיזות אנטישמיות מצד התקשורת, התבטאויות של פוליטיקאים, התעוררותן של קבוצות ימין קיצוני כמו שמאל קיצוני סוללים את הדרך לרצח יהודים בחג החירות - חג הפסח, בבית הכנסת. המתקפה היום בקליפורניה מצטרפת לרציחתם של 11 יהודים בבית הכנסת בפיטסבורג לפני כחצי שנה".

בשבוע שעבר, במהלך ליל הסדר פרצה שריפה במחסן בישיבת "תורת חיים" שממזרח למוסקבה, בעקבות הצתה. נוסף לכך, צלבי קרס רוססו בכניסה לישיבה, שהיא הגדולה ביותר במדינה. לא היו נפגעים, אך נגרם נזק למבנה שבו הוחזק אוכל כשר לפסח.

בחודש אוקטובר האחרון, במוצאי שבת, נרצחו 11 יהודים בבית הכנסת "עץ חיים" בפיטסבורג. היורה, לאומן לבן בשם רוברט באוורס, נעצר אחרי שנפצע בחילופי האש עם השוטרים.