למה הצטרף גדעון לוי לתרגיל צה"ל בגרמניה?

צה''ל אישר לעיתונאי הארץ גדעון לוי ללוות תרגיל צבאי בגרמניה. התוצאה: ביקורת חריפה על לוחמי צה''ל בגין פעילותם נגד הטרור ביו"ש.

ערוץ 7 , כ"ג בניסן תשע"ט

למה הצטרף גדעון לוי לתרגיל צה"ל בגרמניה?-ערוץ 7
גדעון לוי
צילום: אמיר לוי, פלאש 90

עיתונאי "הארץ", איש השמאל גדעון לוי, הצטרף לתרגיל של צה''ל על אדמת גרמניה ובערב החג האחרון כתב על כך בעיתון.

לוי תיאר, בין היתר, כיצד כוחות צה''ל פועלים ''להפחיד'' את הפלסטינים באיו"ש על לא עוול בכפם, לטענתו: ''כמה ימים קודם עוד פלשו השניים, החייל והכלב, באישון ליל אל בית בכפר כובאר שליד רמאללה והפחידו את יושביו עד מוות. ילדים, נשים ומבוגרים התעוררו בבעתה מול הכלב ואדונו שחדרו לביתם, יחד עם עשרות חיילים רעולים, כמנהגם".

בארגון ''תורת לחימה'' מותחים ביקורת על דובר צה''ל תא''ל רונן מנליס שאישר ללוי להצטרף לתרגיל צבאי בגרמניה, לאחר שבעבר תקף את חיילי צה''ל ואף פרסם את ''הרעים לטיס'', נגד טייסי חיל האוויר, בעיצומו של מבצע צוק איתן.

סרן מיל' הרב אביעד גדות, חבר ארגון ''תורת לחימה'', שיגר מכתב בערב החג לרמטכ''ל אביב כוכבי: "נדהמנו לראות כי דובר צה''ל תא"ל רונן מנליס עושה יד אחת עם אדם המלא שטנה לחיילי צה''ל ומשווה את לוחמינו בכל הזדמנות לחיות הטרף הנאצים ימ"ש".

במכתב תיאר גדות כיצד אף בגוף הכתבה עצמה לא חסך לוי בהשוואות ותיאר את "אימת המוות" של פלסטינים בכפר כובאר מחייל ישראלי וכלבו. בארגון פנו לרמטכ"ל כוכבי בתמיהה: "מדוע קיים קשר מפוקפק ומתמשך של אנשי תקשורת ומספר אנשי צבא המרשים לעצמם להוביל אג'נדה פוליטית קיצונית על גבם ודמם של טובי בנינו - פקודיך בשדה הקרב?".

"אנו יודעים כי ערכי צה''ל האמיתיים אינם כאלה אך בכדי שאמון הציבור יישמר, יש לנקוט בצעדים פיקודיים וחד משמעיים כלפי בעלי תפקידים בתוך הצבא המשווים את חיילי צה''ל לנאצים במפורש או ברמז או נותנים לכך יד", כתבו חברי 'תורת לחימה' לכוכבי.

סרן מיל' הרב אביעד גדות מסר לערוץ 7: "אנו עומדים מספר ימים לפני יום השואה, יום הזיכרון לחללי צה''ל ויום עצמאותנו. על הרמטכ"ל, לעצור את המדרון החלקלק ולהחזיר את האמון הציבורי היקר בצה''ל - אל המסלול".

תגובת דובר צה״ל: ''מערך דובר צה״ל עובד עם מערכת עיתון הארץ כפי שעובד עם כל מערכות התקשורת המוכרות בישראל. כמצופה מגוף דוברות ממלכתי, איננו בוחרים כתבים ואיננו מנחים גופי תקשורת לגבי תוכן הכתבות''.