קריקטורה אנטישמית בניו יורק טיימס
קריקטורה אנטישמית בניו יורק טיימס צילום: מתוך העיתון

התנצלות אחת אינה מספיקה. עיתון ה'ניו יורק טיימס' מתנצל הערב (ראשון) בפעם השנייה בעקבות פרסום הקריקטורה שבה הוצג ראש הממשלה בנימין נתניהו ככלב נחייה שמוביל את "טראמפ העיוור".

בקריקטורה מוצג טראמפ כאדם עיוור, חובש כיפה, שמובל בידי כלב נחייה בעל אף ארוך שעונד מגן דוד על צווארו בדמותו של נתניהו.

בהודעת העיתון נכתב, "אנו מצטערים מאוד על פרסום הקריקטורה הפוליטית האנטישמית בעיתוננו ביום חמישי האחרון ומחויבים לוודא שדבר כזה לא יתרחש שוב בעתיד".

"מדובר בדימוי שגוי ומסוכן, במיוחד בעת שהאנטישמיות מתחזקת בכל רחבי העולם", כתבו בעיתון.

עוד הוסיפו, "ביצענו בדיקה מקיפה לגבי פרסום הקריקטורה והתברר כי בשל הליך לקוי, עורך שעבד ללא פיקוח החליט על דעת עצמו להכניס אותה לעמוד הדעות של העיתון. הנושא עדיין מצוי בבדיקה ונערוך שינויים בסיומה".

חרף ההתנצלות, דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, צייץ בטוויטר קריאה לעיתון לפטר את העובד שאישר את פרסום הקריקטורה.

נזכיר כי זמן קצר לאחר שהאיור הופץ ברשתות החברתיות, העיתון פרסם התנצלות מצד עורכי מדור הדעות בעיתון בה נכתב כי "ברור שהקריקטורה מכילה ביטויים אנטישמיים ואנו מתנצלים על כך". עוד נכתב, "הקריקטורה היתה פוגענית מאוד. זו היתה טעות בשיקול הדעת לפרסם אותה".

ריק ג'ייקובס, מנהיג התנועה הרפורמית בצפון אמריקה הביע גם הוא זעזוע מפרסום האיור. "הקריקטורה שפורסמה ולאחר מכן נמחקה על ידי הניו יורק טיימס היא דוגמה לאנטישמיות קלאסית. העיתון אמר כי היא כללה מוטיבים אנטישמיים והיתה פוגענית. זו טעות גדולה מדי בשביל להתנצל עליה בשפה רפה".