''לא רוצה את יריב לוין כשר המשפטים''

השופט בדימוס אליהו מצא: ''היו לו כל מיני רעיונות איך לבחור את השופטים ולמה לבג"ץ אסור להתערב. הוא לא אדם שבא לתפקיד בלב פתוח".

103FM , כ"ד בניסן תשע"ט

יריב לוין
יריב לוין
צילום: עופר וקנין

שופט בית המשפט העליון בדימוס, אליהו מצא, שוחח הבוקר (שני) עם אילה חסון ב-103fm והתייחס למכתב ששלח היועץ המשפטי לממשלה לאנשי נתניהו כשהחליט לקיים את השימוע במועד שקבע. מצא הסביר מדוע הוא לא מעוניין שיריב לוין יכהן כשר המשפטים.

אנחנו נחשפים למכתב ששלח היועץ המשפטי לממשלה לאנשי ראש הממשלה והבהיר שלא מעניין אותו הנושא הכספי וכי השימוע יתקיים. יכול להיות שימוע מבלי שיאספו חומרים?

"אני מניח שקשה מאוד לקיים שימוע אם לא אוספים את החומרים. התפקיד של הסנגורים בשימוע הוא לשכנע את היועץ המשפטי לממשלה שבחומר הראיות שנאסף אין בסיס מספיק להגשת כתב אישום, אז איך הם יטענו נגד החומר אם הם לא ראו את החומר".

מבחינתו של היועץ המשפטי לממשלה זה צריך להיות שיקול?

"העמדה של היועץ המשפטי לממשלה היא עמדה צודקת. הנושא של שכר הטרחה, אנחש שזה לא בגלל שקשה לראש הממשלה לשלם או שהסנגורים אינם בוטחים בו שיקבלו את שכרם. כל העניין הזה הוא תרגיל בעיני שמטרתו לסחוב את העניין והם משתפים פעולה עם הלקוח שלהם. ראש הממשלה לא מעוניין שהעניין הזה יתקיים כאן ועכשיו".

אז מדובר בכיפוף ידיים ומירוץ זמן כלשהו? מה מטרתו לדעתך?

"בינתיים אפשר יהיה לסדר חסינות כזו או אחרת. חוק צרפתי ופסקת התגברות על החלטות בג"ץ. בינתיים זו סחבת שעוזרת לו לשרוד כשהסנגורים משתפים עמו פעולה בעניין הזה. אני חושב שאפילו היועץ המשפטי לממשלה, שהיה לאורך כל הדרך מאוד גמיש עם המהלכים כלפי ראש הממשלה והסנגורים ונענה לכל הבקשות, יבין בסופו של דבר שמנסים לעבוד עליו. כמה שהוא בן אדם נוח כלפי ראש הממשלה הוא כתב את המכתב הזה והבהיר שיקיים את השימוע בתאריך שקבע".

כשאתה אומר על היועץ המשפטי לממשלה שהוא גמיש זה בנימת ביקורת?

"אני לא מבקר את זה. אני מוכן לקבל שמגיע לראש הממשלה שיתייחסו אליו לא כאחרון הפושעים אלא ניסו ללכת לקראתו כמה שאפשר. השימוע הזה היה יכול להתקיים גם לפני הבחירות, הוא לא רצה לקיים השימוע לפני הבחירות ונענו לבקשה שלו, אף על פי שעקרונית לא צריך להיות הבדל בין שימוע שמקיימים לפני הבחירות ולאחריו. לראש הממשלה לא היה נוח לקיים את השימוע לפני מחשש שייחשף בתקשורת".

ההמלצה להגיש כתב אישום כנגד ראש הממשלה שבועות לפני הבחירות היא בתזמון ראוי בעיניך?

"אני לא חושב שהייתה ברירה אחרת. כאשר הבדיקה במשרדי הפרקליטות הסתיימה, אחרי שנמשכה כמעט עד אין קץ, והגיעו אחרי דיונים רבים בכמה צוותים למסקנה שאין מנוס אלא להגיש כתב אישום, אי אפשר היה להסתיר את ההחלטה אלא לפרסמה".

יש אומרים שזה מה שהוביל אנשים להצביע עבורו.

"זו זכות הציבור לדעת אם יש החלטה כזו נגד ראש הממשלה. בסופו של דבר ההחלטה הזו לא הפריעה לראש הממשלה להיבחר אך היא הייתה נכונה לגמרי".

יש ביקורת על מי שרוצים להיות שרי משפטים במדינת ישראל. להערכתי סמוטריץ' לא יהיה שר המשפטים, אך נשמעו אמירות מאוד נוקבות מכיוון גורמים ברשויות אכיפת החוק על המינוי הצפוי הזה.

"אני ניזון מהתקשורת ואת הרהורי ליבי. כבר שמעתי מהתקשורת שאת סמוטריץ' הוא לא רוצה למנות והמועמד האלטרנטיבי הוא יריב לוין שהעמדות שלו בנוגע למהות התפקיד אינן כה שונות מהעמדות של סמוטריץ'".

לטעמך יריב לוין יכול להיות שר המשפטים במדינת ישראל?

"כל אחד יכול להיות, הוא מעל גיל 18 ואזרח ישראלי".

היית רוצה שהוא יהיה שר המשפטים?

"אני לא הייתי רוצה מפני שהעמדות שלו כלפי בתי המשפט, ובית המשפט העליון בפרט, מאוד עוינות וביקורתיות שנים לפני ששמה של איילת שקד עלה. עוד כשדניאל פרידמן היה שר המשפטים הוא היה מסייע לבקר את בית המשפט ובג"ץ, היו לו כל מיני רעיונות איך לבחור את השופטים ולמה לבג"ץ אסור להתערב. הוא לא אדם שבא לתפקיד בלב פתוח ונפש חפיצה".

זה נכון שמי שלא הולך עם המערכת מסדרים לו כתבי אישום?

"על סמך מה את אומרת את זה?"

על סמך שיח שמתקיים בנושא ומקרים קודמים. רובי ריבלין היה מועמד בזמנו והמועמדות שלו מיד סוכלה. יעקב נאמן...

"גם במקרה יעקב נאמן באמת כנראה שלא היה מקום להעמיד אותו לדין והעמידו אותו לדין אך אני לא מאמין שיש איזשהו ניסיון לפגוע בכל מי שאיננו נראה למערכת. זה לא מתקבל על הדעת. המערכת הזו מצטיינת בניקיון כפיים שהלוואי והיה בכל הרשויות האחרות במדינת ישראל".