מרב מיכאלי
מרב מיכאלי צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חברת הכנסת לשעבר מרב מיכאלי יצאה הבוקר (שני) להגנת סבה ישראל קסטנר שנרצח ולאחר מכן זוכה מאשמת שיתוף פעולה עם הנאצים, רצח בעקיפין של יהודי הונגריה ושותפות גזל עם הנאצים.

בסדרת ציוצים בטוויטר טענה מיכאלי כי קסטנר נרצח לאחר מסע הסתה לתועלת "כוחות ימין משיחיים מסוכנים".

"באמצעות משא ומתן עם אייכמן ועם קצינים נאצים נוספים, קסטנר הציל עשרות אלפי יהודיות ויהודים מהשמדה. אחר כך עלה לישראל והיה מועמד לכנסת מטעם מפא"י. קסטנר היה סבא שלי.

"היום מתפרסמות - שוב - עדויות של אנשים שסבא שלי הציל. סבא שלי הציל עשרות אלפי יהודיות ויהודים בשואה, והוא נרצח כאן, במדינת ישראל, לפני שהגיע להיות חבר כנסת, משום שהציל אותן באמצעות משא ומתן שניהל עם הנאצים שרצו להשמיד אותם".

"קראו את עדויות הניצולים", המשיכה מיכאלי, "הכתבה (שבהקשר לה צייצה מיכאלי בטוויטר, י"ג) לא מזכירה את העובדה שבית המשפט העליון ניקה לגמרי את שמו של קסטנר מכל האשמות השווא. היא מתעלמת מהעובדה שהוא מונצח ביד ושם על הצלה של לפחות 20 אלף יהודיות ויהודים. היא לא מזכירה את המקרים והספרים שמוכיחים את ההצלה העצומה שלו בזכות הארכיונים שנפתחו".

מיכאלי קבעה כי "קסטנר נרצח במדינת ישראל למרות שהציל יהודים. הוא נרצח אחרי מסע הסתה פוליטי אכזרי, לתועלת פוליטית של כוחות ימין משיחיים מסוכנים" תקפה מיכאלי.

"יש לי זכות גדולה להיות הנכדה של ישראל קסטנר. יש לי זכות להיות חלק מרצף של דורות שמחויבים למפעל הזה שנקרא מדינת ישראל ולאופן שבו הוא מחזיק בו את האנשים והנשים שהיו פזורה, מתוך הבנה שאין לנו מקום אחר מלבד המקום הזה. בואו נבנה אותו יחד", כך מיכאלי.

נזכיר כי מיד לאחר השואה התעורר דיון ציבורי רחב אודות הדרכים בהן הציל קסטנר יהודים בשואה. במהלך הדיון נטען כי על מנת שיוכל להציל יהודים מסוימים מהשמדה, קסטנר שיתף פעולה עם הנאצים ומנע הצלתם של כל יהודי הונגריה.

קסטנר נתן שלל תצהירים וחוות דעת על בכירים נאצים בועדות חקירה ובבתי משפט שונים משום שהכיר היטב את מנגנון הצבא הנאצי. במיעוט חוות הדעת האשים קסטנר בכירים נאצים בפשעי מלחמה, אך בשאר המקרים הוא גונן על בכירי אס אס ונתן חוות דעת אוהדות.

בשנת 1952, במשפט שהתנהל לאחר הרצח שלו, כתב עליו השופט בנימין הלוי כי "קסטנר מכר את נפשו לשטן" והוסכם בין כל השופטים כי הוא "הציל באמצעות שקר ביודעין ובאורח פלילי" את הבכיר הנאצי קורט בכר מעונש המוות שציפה לו במשפטי נירנברג.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו