הכנסת ה-21 יוצאת לדרך
המסר לח"כים: אל תמהרו להציע חוקים

חברי הכנסת החדשים הגיעו ליום הכשרה מיוחד. בכנסת היוצאת הוגשו 5977 הצעות חוק אך רק 4% מהן נכנסו לספר החוקים של מדינת ישראל.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ד בניסן תשע"ט

רגע לפני השבעת הכנסת ה-21, הגיעו היום (ב') 49 חברי הכנסת החדשים ליום מיוחד במהלכו עברו הכשרה לקראת עבודתם הפרלמנטרית.

הח"כים החדשים שומעים סקירות מפי הגורמים הבכירים בהנהלת הכנסת ולומדים על זכויותיהם, חובותיהם והכלים הפרלמנטריים העומדים לרשותם כמחוקקים.

מחר (שלישי) בשעה 16:00 תיערך ישיבת הבכורה של הכנסת החדשה. במהלך הישיבה יוקרא נוסח הצהרת האמונים של 120 חברי הכנסת וכל אחד מהם יתבקש לקום בתורו ולהצהיר: "מתחייב אני".

מזכירת הכנסת, ירדנה מלר הורוביץ, האחראית על קיום יום ההכשרה ותכניו, הציגה את מגוון הכלים הפרלמנטריים בהם יכולים חברי הכנסת להשתמש על מנת להשפיע על סדר היום הפרלמנטרי והציבורי בהם הצעות חוק, שאילתות, הצעות לסדר, נאומים בני דקה ועוד.

יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, סיפר "בכנסת היוצאת הונחו על שולחנה של הכנסת 5977 הצעות חוק אך רק 4% מהן הוכנסו לספר החוקים לאחר שעברו את כל הקריאות. 77% מהצעות החוק שהונחו על שולחן הכנסת - לא נגעו בהן לאחר שהונחו. אני לא בא בקריאה נרגשת כאן שלא לחוקק – תחוקקו! אבל תראו את התמונה המלאה, תסתכלו האם זה דבר שיש לו היתכנות והאם מצדיק את כל המשאבים והכסף שמבוזבז על כך ממשלם המיסים.

''בוא ונתחיל את הכנסת במעין צנזורה פנימית ונניח רק הצעת חוק שיש להם סיכוי להתקדם", ביקש אדלשטיין.

יו"ר הכנסת ציין בדבריו גם את עבודת הכנסת בפיקוח על הממשלה וקרא לכל חברי הכנסת החדשים ליטול בו חלק משמעותי, "זהו לא עניין של קואליציה ואופוזיציה – זה תפקיד של כולם כאן לפקח על עבודת הממשלה כל העת". כן קרא יו"ר הכנסת לח"כים החדשים לקחת חלק פעיל במשלחות הכנסת השונות כשהוא מציין את החשיבות וההישגים הדיפלומטיים הרבים.

מנכ"ל הכנסת, אלברט סחרוביץ', אמר "בחודשים האחרונים עמלנו לילות כימים כדי שבניין הכנסת, על כל שירותיו, יהיה מוכן עבורכם ויהיה לכם לעזר במילוי שליחותכם הציבורית. כלל עובדי הכנסת, ואני בראשם, עושים ונעשה כמיטב יכולתנו לעמוד בהשגת יעדי הכנסת כרשות מחוקקת, כמפקחת על פעילות הממשלה וכבמה המרכזית לקיום שיח ציבורי".

היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, בירך את חברי הכנסת החדשים וסיפר על יום עיון נפרד שירכז את כל נושא החקיקה של חברי הכנסת וכן את ההיבטים החוקתיים של חברי הכנסת עצמם – חסינות, חוק האתיקה, הצהרת הון וכדומה.

הח"כים החדשים האזינו להרצאותיהם של מנהל חטיבת המידע של הכנסת שמואל חזקיה ודובר הכנסת ומנהל מערך הדוברות, שמוליק דהן.

בהמשך היום, יפגשו חברי הכנסת החדשים בשאר היחידות והמחלקות בכנסת ויקבלו עוד סקירות מקצועיות שיסייעו להם בעבודתם השוטפת.טוען....

צילום: דוברות הכנסת, נועם מוסקוביץ