משחקי ליגת האלופות יעברו לשבת?

באופ"א, ארגון הכדורגל האירופי, בוחנים אפשרות להעביר את משחקי ליגת האלופות לסופי השבוע. בכינוס חירום מיוחד ינסו להיאבק

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ד בניסן תשע"ט

משחקי ליגת האלופות יעברו לשבת?-ערוץ 7
טבאס. פועל למען התחרותיות בספורט
צילום: באדיבות ה'לה-ליגה'

115 מועדונים ולמעלה מ-200 משתתפים מכל רחבי אירופה צפויים להגיע לכנס החירום המיוחד שיוזמת ליגת העל הספרדית בכדורגל, ה'-לה-ליגה' בשבוע הבא. על הפרק: משחקי ליגת האלופות ושינוי אופן ההעפלה למפעלי הכדורגל היוקרתיים באירופה - ליגת האלופות והליגה האירופית.

זה זמן רב שבאופ"א, ארגון הכדורגל האירופי האחראי על שני המפעלים היוקרתיים, בוחנים שינויים מרחיקי לכת בכל הקשור למפעלים הבכירים ביותר של הכדורגל האירופי. הסיבה לכך היא כלכלית כשהקבוצות העשירות באירופה ומועדוני הפאר שוקלים להקים ליגה סגורה משלהם שתתחרה במפעלים היוקרתיים. באופ"א חוששים מנטישה ולכן שוקלים שם שינויים לטובת הקבוצות העשירות ונגד כל היתר.

בבסיס השינויים קיימת אפשרות להעברת משחקי ליגת האלופות לסופי השבוע, ימי שבת, ושינוי אופן ההעפלה למפעלים היוקרתיים, דבר שיצמצם משמעותית כניסת מועדונים חדשים למפעלים.

למעשה, שינוי השיטה וההעפלה יביא לפגיעה גדולה וקשה בליגות המקומיות, זאת בדומה למה שקורה כיום במפעל היורוליג היוקרתי בענף הכדורסל.

מי שייפגעו הכי הרבה מכל המהלך יהיו הליגות המקומיות, כשליגת העל הישראלית היא רק חלק קטן מאוד מהנפגעות הרבות מכל רחבי אירופה.

היום (שני) שוחח יו"ר מנהלת הליגות בכדורגל, ארז כלפון, עם נשיא הליגה הספרדית חאבייר טבאס, שעומד מאחורי כנס החירום והליגה שלו עלולה להיות אחת מהנפגעות העיקריות כשכל עקרון התחרויות בספורט עלול להיעלם במקרה של שינוי אופן שיטת ההעפלה.

טבאס שיתף את כלפון בחשש מהשינויים שאופ"א בוחנת, מה שהביא אותו לקיים את כינוס החירום, בשיתוף עם ארגון הליגות האירופאיות, אליו נרשמו למעלה ממאתיים משתתפים מ-115 מועדונים כולל נציגי מועדונים מליגת העל הישראלית.

יו"ר מנהלת הליגות, ארז כלפון אמר כי "אין זה מובן מאליו שנשיא הליגה הספרדית מחליט לשאת את דגל המאבק לשמירה על הליגות המקומיות והמועדונים הקטנים".

לדברי כלפון, מה שמרתיע בעיקר זו העובדה כי אם משחקי ליגת האלופות יתקיימו בסופי השבוע, חווית משחקי ליגת העל בכדורגל תיפגע. "מנהלת הליגות נענית לקריאתו של טבאס למאבק בשינויים המסתמנים. לא ניתן לפגוע בחווית משחקי הליגה בסופי השבוע - לאוהדים ולציבור, באפשרות של מועדונים מכלל הליגות האירופאיות להמשיך ולהופיע במפעלים האירופאיים המרכזיים או לפגוע בהם כלכלית. אני מודה ל-"לה ליגה" ולחאבייר טבאס העומד בראשה על השותפות, החברות והסיוע שהיא מעניקה לליגה הישראלית בעניין זה ובמגוון תחומים נוספים".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il