תגלית של דייגים. אילוסטרציה
תגלית של דייגים. אילוסטרציה צילום: עבד רחים קעטיב, פלאש 90

דייגים נורווגים מכפר הדייגים אינגה הבחינו במהלך הפלגת דייג בלווייתן לבנתן הנצמד לספינה ומנסה למשוך ולפתוח את הקשרים של החבלים הצמודים אליה. הדייגים הנורווגים הבחינו מיד גם ברתמה מוזרה כרוכה סביב גופו של הלוויתן.

העיתון 'ידיעות אחרונות' מדווח כי אחד הדייגים, יוהאר הסטן, סיפר בשיחה עם כתבי תאגיד השידור הנורווגי NRK: “בדיוק התכוננו להניח את רשתות הדיג במים כשראינו את הלווייתן שוחה בין ספינות הדיג שלנו. הוא התקרב לעברנו, ואז הבחנו שלגופו צמודה רתמה כלשהי״.

הסטן סיפר כי התרשם שהלווייתן נוהג כמעט כמו בעל חיים מאולף, ולא חשש מהקרבה לבני אדם. הדייגים הבחינו במבט קרוב יותר כי על הרתמה עצמה נכתב: “ציוד של סנט פטרבורג" - מקום מושבו שלמטה הצי הרוסי.

תאגיד השידור הנורווגי מספר כי יורגן רי וויג, בכיר באיגוד הדייגים הנורבגי, שהבחין יחד עם הסטן בלווייתן, קפץ למים וסייע להסטן להסיר את הרתמה מגוף היונק הימי. הוא אמר כי הרתמה עשויה לשמש להצמדת מצלמה לגוף הלווייתן, וציין כי הצבא הנורווגי "גילה בה עניין רב".

על פי ההערכות הלוויתן היה מוחזק במתקן אימונים של הצי הרוסי, ומסיבה לא ברורה הצליח להשתחרר לים הפתוח. ב'ידיעות אחרונות' מציינים כי ייתכן שמדובר בבסיס החשוב של הצי הרוסי במורמנסק, מצפון לחוג הקוטב הצפוני.

עוד מציין העיתון כי על פי הידוע אין לצי הרוסי היסטוריה של שימוש בלוויתנים לצרכים צבאיים, אך בתקופת ברית המועצות נעשו שימושים צבאיים בדולפינים שאומנו למטרות שונות. "בתקופת המלחמה הקרה, למשל, אומנו דולפינים בבסיס הצי הרוסי בסבסטופול בחצי האי קרים לבצע משימות ימיות שונות, כגון איתור מוקשים ימיים ועצמים אחרים סמוך לנמלים, הנחת חומרי חבלה בעומקים שונים או על גבי מטרות שונות ואפילו פטרולים בכניסה לנמלים של הצי במטרה לגלות ניסיונות פגיעה בהם או חדירה לתחומם. לאחר התמוטטות ברית המועצות נסגר אתר האימונים הספציפי הזה, אך מאז סיפוח חצי האי קרים ישנם דיווחים שונים על פתיחתו המחודשת. בשנת 2016 פירסם משרד ההגנה הרוסי מכרז במטרה לרכוש חמישה דולפינים לצרכי אימונים צבאיים. המכרז לא פירט את המשימות אותן יידרשו הדולפינים לבצע, אך הדגיש כי עליהם להיות בעלי שיניים חזקות ובמצב טוב. פרטי המכרז הוסרו מאתר משרד ההגנה זמן לא רב לאחר פרסומו. ב־2017 חשף דיווח ברשת הטלוויזיה של משרד ההגנה הרוסי כי הצי הרוסי החל לאמן לווייתני בלוגה, כלבי ים ודולפינים לצורך ביצוע משימות צבאיות במימי הקוטב הצפוני, אולי בשל הגברת הפעילות הצבאית הרוסית באיזור הקוטב", מזכירים ב'ידיעות'.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו