הלוויתו של ארי נשר
הלוויתו של ארי נשר צילום: Roy Alima/Flash90

"האם יש תקדים של מישהו שדרס ולקח אחריות? או שהם תמיד כולם אף פעם לא אשמים? כולם תמיד חפים מפשע? מפליא בעיניי שאיש מעולם לא קם ואומר 'טעיתי טעות איומה, אני מצטער'" – כך אומר הבמאי אבי נשר בתגובה ראשונה לעדות הדרמטית של יצחק אספה ולמשפט המתנהל נגדו.

שבעה חודשים לאחר שאיבד את בנו ארי ז"ל בתאונת דרכים, ולאחר שהתבשר כי ידליק משואה ביום העצמאות הקרוב, נשר מדבר בגילוי לב בראיון שיפורסם בגיליון "7 לילות" ביום שישי הקרוב ומספר על האבל שאיתו הוא ומשפחתו מתמודדים.

הוא גם מדבר לראשונה על נסיבות התאונה שבה איבד את בנו, ובעיקר מפנה אצבע מאשימה למה שהוא מגדיר כתרבות של בריחה מאחריות במדינה. "בן אדם שהפקיר ילד הוא תוצר של חברה שבה אתה יכול לעשות דברים ולא לתת את הדין. אני מחבר את זה לשחיקה בכבוד לשלטון החוק, שחיקה שבאה מלמעלה", אומר נשר, שתוקף גם את הניסיון לחוקק חוקי חסינות, העומדים כעת במרכז המשא ומתן הקואליציוני. "אנחנו רואים את זה גם בניסיון עכשיו להעביר חוקים שיפטרו בכירים מענישה או מחקירה או ממשפט. היום שזה יקרה יהיה יום מאוד־מאוד קשה לחברה שלנו".

"יש לי הצעה משפטית: מכיוון שמסתבר שאין אף נהג מכונית ישראלי שאי־פעם פגע במישהו ו/או הפקיר ו/או ניסה לטשטש ראיות, אני סבור שיש לעגן בחוק ענישה נוספת על עצם עזות המצח שבשקר, בזבוז הזמן של בית המשפט וגרימת כאב לב נוראי, אם לא קיצור תוחלת חיים, להורי ויקירי הנפגעים". הוא סיים במשל: "כידוע, הכדורגל היה נגוע בהתחזות שחקנים שניסו לסחוט בעיטות עונשין. פיפ"א התעמתה עם הנגע בכך שהנהיגה הוצאת כרטיס צהוב או אדום על התחזות".

הראיון המלא: ביום שישי ב"7 לילות"