שידור חי:
הכנסת ה-21 יוצאת לדרך

120 חברי הכנסת הגיעו למשכן עם בני משפחותיהם. בשעה זו נערכת ישיבה חגיגה במליאת הכנסת שבמהלכה הם יצהירו אמונים למדינת ישראל.

ערוץ 7 , כ"ה בניסן תשע"ט | עודכן: 15:50

הכנסת ה-21 פתחה היום (שלישי) את שעריה באופן רשמי ו-120 חברי הכנסת יושבעו בטקס חגיגי במליאה. עבור 49 מהם זו הפעם הראשונה.

מאות עובדי הכנסת נערכו ליום החגיגי ושקדו על הכנת המשכן לקבלת הפנים המרהיבה, שכמוה טרם נראתה.

חברי הכנסת, ותיקים וחדשים כאחד, הגיעו למשכן כשהם מלווים בבני משפחותיהם. עם כניסתם למשכן, החל מהשעה שמונה בבוקר, צעדו נבחרי העם הנרגשים על שטיח אדום. מיד נמסרה לידיהם תעודת חבר כנסת רשמית מטעם ועדת הבחירות המרכזית ולדש בגדם הוצמד פרח חגיגי.

הח''כים הצטלמו עם התעודה לתמונת השבעה, מזכרת מהרגע המרגש, ומשם הופנו לצילום רשמי אשר ילווה אותם במהלך כהונתם בפרסומים רשמיים מטעם הכנסת ובלוחות הנוכחות במשכן. לאחר מכן הוזמנו חברי הכנסת ובני משפחותיהם להתכנסות וכיבוד קל במרפסות טרקלין שאגאל.בדרכם לטרקלין חלפו המוזמנים על פני תמונות התערוכה "70 שנים לכנסת", המוצבת גם בנמל התעופה בן גוריון וסוקרת את ההתרחשויות ההיסטוריות במשכן. התערוכה הוצבה במיוחד לרגל ההשבעה.

בשעה 15:00 החל טקס קבלת הפנים לנשיא המדינה ברחבת הכנסת, בנוכחות כלל חברי הכנסת והמשפחות הנרגשות. לראשונה בתולדות המשכן קיבל משמר הכבוד של משמר הכנסת את נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, באמצעות מצעד כבוד, על רקע מארש שתנגן תזמורת צה"ל. עוד לוו את הנשיא שיירת אופנועים ופרשים על סוסים.יו"ר הכנסת בפועל, יולי אדלשטיין, מנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ, מזכירת הכנסת ירדנה מלר-הורוביץ, קצין הכנסת יוסף גריף וראש אגף טקסים ואירועים ליאת שמעוני-קוניצקי, קיבלו את הנשיא. ברקע השמיעה תזמורת צה"ל תרועות חצוצרה ואת המנון המדינה.

לאחר מכן, הונף נס הנשיא ואדלשטיין וריבלין יסקרו את משמר הכבוד. לבסוף הניח נשיא המדינה זר לרגלי הגלעד לזכר חללי מערכות ישראל, המוצב ברחבת המשכן.

משם פנו למבואת לשכת יושב ראש הכנסת, לטקס חדש: תחילתה של מסורת בה חותם נשיא המדינה ב"ספר הנשיאים": ספר מיוחד, כרוך בהידור, בו יברכו מעתה נשיאי ישראל את חברי הכנסת לכבוד השבעתם. טקס החתימה נערך במבואת יו"ר הכנסת.

התחנה הבאה: מליאת הכנסת. כשביציעים צופים בהם מאות בני משפחה נרגשים יחד עם נושאי התפקידים הבכירים במדינה, פסעו 120 הנבחרים החדשים אל אולם המליאה, אשר יחד עם מבואת הח"כים עבר מתיחת פנים במהלך פגרת הבחירות, בדגש על בטיחות והנגשה: רצפת האולם "הושטחה" למפלס אחיד ללא שיפועים, הוזמנו מעלונים שיקלו על חברי הכנסת ועל אורחים רמי מעלה עם מוגבלות את הנגישות לבימת יו"ר הכנסת, הוצבו דגלי ישראל מאחורי כסא היושב ראש והשטיח הבהיר פינה את מקומו לשטיח כחול וחדיש.בשעה 16:00 בדיוק הכריזה מזכירת הכנסת: "כבוד הנשיא". קהל המוזמנים המכובדים יקום על רגליו, ויושמעו שלוש תרועות חצוצרה. נשיא המדינה פתח את הישיבה, הזמין את יו"ר הכנסת אדלשטיין להצהיר אמונים והעביר לו את ניהול הישיבה.

אדלשטיין יקרא בפני חברי הכנסת את נוסח הצהרת האמונים, ואלה יקומו בזה אחר זה ויאמרו: מתחייב / מתחייבת אני. לאחר מכן ייגשו חברי הכנסת להצביע על זהות יושב ראש הכנסת, שככל הנראה יהיה שוב ח"כ אדלשטיין.

משם ינועו כולם לטרקלין שאגאל, שם תתקיים הרמת כוסית בהשתתפות חברי הכנסת וראשי המדינה, במהלכה יתקיים הצילום המסורתי של ראשי הרשימות הנבחרות. בכך יגיע לתומו היום המרגש, יום כינונה של הכנסת ה-21.

יו"ר הכנסת אדלשטיין אמר כי ''במעמד ההשבעה אנחנו מבטיחים לאזרחים ששלחו אותנו לכנסת שנעבוד ונהווה דוגמא עבורם ועבור ילדיהם, שיסתכלו עלינו חברי הכנסת בגאווה ולא בבושה. לא נהיה הקול שצועק על חברו, אלא קולם של אלו שאינם נשמעים".טוען....