דעה
דמות מופת מודרנית

אני מחכה לקול מרענן שיושמע בכנסת, קול הרואה בנשים עוצמה ולא מניח מראש שהן בעמדת נחיתות.

עדי בן ישי , כ"ו בניסן תשע"ט

דמות מופת מודרנית-ערוץ 7
עידית סילמן
צילום: דוברות הכנסת

התמונה מההשבעה לכנסת שנערכה אתמול, בה נראה הח"כ החדש, גדי יברקן, מנשק את רגלי אמו, עוד תכנס לפנתיאון "הרגעים הגדולים".

לא היה אפשר שלא להתרגש אל מול מחווה שכזו בין בן לאימו. "כל אמא לילדים שלה היא אחת ומיוחדת וכנ"ל גם אמא שלי. זה היום שלה מבחינתי". הוסיף ואמר הח"כ הטרי.

האסוציאציות הרחיקו לכת עד רבי טרפון, רב יוסף ודמא בן נתינא, כולם דמויות מופת יוצאות דופן שכיבדו את הוריהן, ועליהן גדלנו. נדמה שיברקן הוא אחד מהם, בגירסא המודרנית.

האם מסמלת התמונה הזו את מה שעתידה הכנסת ה-21 לעשות למען ערכי המשפחה היהודיים? עוד מוקדם לדעת.

מה שכבר ידוע הוא שמרב מיכאלי נשארה מחוץ למשכן, וזו בשורה טובה לאלו שמעדיפים את ילדיהם באמתחתם ולא באחריות המדינה.

קולות פמיניסטיים כמו עליזה לביא, מרב בן ארי, רחל עזריה, אורלי לוי- אבקסיס ושולי מועלם גם הם כבר לא ישמעו בכנסת. למרות היותן נשים ראויות המקדמות גם נושאים חשובים, קבוצת נשים גדולה מדי של פמיניסטיות מייצרת שיח שאיננו מאוזן, ואיננו משקף נאמנה את האופן בו נשים היו רוצות להיות מיוצגות.

החידה הגדולה היא הנציגה הנשית במפלגת איחוד הימין, עידית סילמן, שהעידה על עצמה "פמיניסטית- ליברלית".

הפמיניזם בגילגולו הנוכחי רואה הישג בנשים שפרצו את תקרות הזכוכית בתחום המקצועי. נשים מסורתיות המחוברות לבית ולמשפחה משמרות את "החברה הפטריאכלית" ולכן הן האויבות המרות של הפמיניזם.

האשה הדתית רואה את עצמה לפני הכל אשת משפחה, ונושאת את תפקידה בגאון ובגאווה. אם מסורה ל-11 ילדים מוערכת במגזר הדתי לפחות כמנכ"לית חברה.

האם סילמן תהיה קשובה לרצונות ולצרכים של האשה הדתית, שאינם תמיד מתיישרים בד בבד עם תפיסות הפמיניזם?

אין לדעת, אך אפשר לקוות. היא כבר הצהירה שתרצה לעמוד בראש הועדה לקידום מעמד האשה ולשוויון מגדרי. איוש תפקיד זה ישפיע במידה רבה על השיח הפמיניסטי בכנסת ויכריע אם הוא יהיה מאוזן, לטובת המשפחה, או קיצוני, לטובת שדולת הנשים.

אני מחכה לקול מרענן שיושמע בכנסת, קול שהוא במידה מסוימת אנטי- פמינסטי. קול שאיננו קורבני. קול הרואה בנשים עוצמה ולא מניח מראש שהן בעמדת נחיתות. קול המבקש לייחד כל אחד מהמינים, ללא השוואה וללא תחרות.

וגם קול שיעודד נשים לחזור הביתה פנימה, לילדים שלהן, לעצמן. לא כי זו חובה, כי זו זכות ומתנה. כי "כל אמא לילדים שלה היא אחת ומיוחדת".

עדי בן ישי היא פעילה בתנועת הנשים " שוברות שוויון"