השואה
השואה צילום: יצחק הררי, פלאש 90

חדשיר | המבריח הקטן | גיא ויהל

פרויקט מבורך הושק השנה על ידי מרכז 'שם עולם', במסגרתו אותרו וסוננו טקסטים מתוך עשרות שירים וסיפורים שנכתבו בגטאות, תוך מתן דגש על קידוש החיים ולא על הנחלת המוות. את היצירות, שניהל אמנותית אביב גפן, מבצעים גדולי האמנים בישראל, מגיא ויהל ועד ליונתן רזאל. משה קלוגהפט, שמלבד עיסוקו הפוליטי מרבה לשחק במכחול הכתיבה וזכור מהשיר 'האחרון שנשאר', יזם את הפרויקט וכתב חלק מהשירים.

בשיר שבחרו לבצע צמד הנשמה גיא ויהל, 'המבריח הקטן', אפשר לחוש את הבהלה בעיניו של הילד, שכצל חתול מתחמק ובורח מן המוות, כשבשחיו פת לחם להוריו הרעבים. בלחן הנוגע של גיא ויהל ובאווירת יום זיכרון השואה, כדאי לשים אוזן וכמה דמעות על הביצוע הבא:

חדשיר | בדמייך חיי | פנחס דולינסקי וסיני תור

אין ספור שירים, ביצועים ופרפרזות בוצעו לצמד המילים 'בדמייך חיי' וכולם נוגעים בעצב, בשכול ובתקווה.

פינחס דולינסקי מצטרף גם הוא. פינחס, זמר-רב בתחילת דרכו המוזיקלית, הפיק בכישרון רב את הסינגל 'בדמייך חיי', לקראת יום השואה, לרקע קליפ מקסים ובצירוף אחד הקולות המוכרים בז'אנר – סיני תור. המילים, לדברי דולינסקי, מבטאות "זעקה כלפי שמיא על כל מה שעם ישראל עבר, בכל הגלויות והצרות, כאשר שואת יהדות אירופה היא הבולטת שבהן, ועדיין מתוך אמונה מוחלטת בבורא עולם".

על העיבוד הרך אחראי אבי טל, השיר זוחל לאטו ונבנה מבית לבית ומפזמון לפזמון. השירה של דולינסקי מלאה בכוונות טובות ובאמונה שלמה, היא שלווה, קצת עצורה ובעיקר מזכירה את קולו של הזמר עמירן דביר, תור מדייק את שפתיו במילים הקשות וניכר ומשכנע כי הוא שר אותן בזעקת אמת מדם לבו.

"בדמייך" פינחס דולינסקי וסיני תור בשיר ליום הזיכרון לשואה והגבורה

חדשיר | סוד התקווה | יעקב זינגבוים

ונסיים בתקווה.

שיר נוסף שהושק היום שייך לחזן והזמר האשכנזי יעקב זינגבוים. השיר עצמו יכול להשתייך בקלות לז'אנר 'החזנות בג'ינס' הפורח, ז'אנר שמשלב יצירות מקוריות, קטעי תפילה ושירי ארץ ישראל בסגנון החזנותי. כאן המילים והלחן שייכים לזינגבוים המוכשר, העיבוד המקורי וההפקה המוזיקלית של אריק רודיך, שמצליח בכישרון רב לייפות ולקשט את מילות האחדות של זינגבוים.

אריק, שהיה מגדולי היוצרים והמוזיקאים בישראל ועבד עם השמות הגדולים ביותר שידעה המוזיקה הישראלית בעשורים האחרונים, נפטר מדום לב לפני כחודשיים. השיר האחרון שעבד עליו היה זה של זינגבוים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו