'כיפת ברזל הפכה לסם הרדמה'

סא"ל במיל' יוני שטבון רואה ב'כיפת ברזל' מנגנון שבמקום לאפשר אורך רוח מבצעי לצה"ל הפך לסם הרדמה המרגיל אותנו לירי הטילים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ל' בניסן תשע"ט

'כיפת ברזל הפכה לסם הרדמה'-ערוץ 7
יוני שטבון
צילום: יח"צ

כבר לפני כשמונה שנים פרסם סא"ל יוני שטבון, ח"כ לשעבר וכיום חבר מועצת נתניה ויועץ ביטחוני, מאמר המבקר את התלות הישראלית בכיפת ברזל והרתיעה ממבצע צבאי. ביומן ערוץ 7 שוחחנו אתו.

"כיפת ברזל הפכה לסם הרדמה למנהיגות הציבורית והצבאית", אומר שטבון. "מאז שנכנסה כיפת ברזל תושבי ישראל והמנהיגות התרגלו לחטוף טילים ולקבל זאת כמובן מאליו. עברנו לתפיסה הגנתית כמענה למתקפות הטילים על מדינה ריבונית". בהקשר זה הוא מזכיר גם את השקעת המיליארדים בהקמתה של הגדר בעלת סממנים טכנולוגיים מתקדמים לאורך גבול הרצועה כמענה לטרור.

"בשום מקום לא הכריעו את הטרור על ידי מיגון, בטון וגדרות", הוא קובע ומוסיף כי 'כיפת ברזל' אמורה הייתה לאפשר למערכת הביטחון לנהל מערכה התקפית בתוככי רצועת עזה על מנת להביא לחיסול הטרור, ובמקום זאת "הרדמנו את עצמנו והתרגלנו לסבבים ואנחנו משלמים את המחיר על כך גם היום".

"המושג שצריך לחזור אליו הוא שליטה מבצעית ברצועת עזה. ערב מבצע 'חומת מגן' השיח במערכת הביטחונית היה שאי אפשר להיכנס לתוככי הקסבה בשכם וג'נין. עשרות חיילים ואזרחים נהרגו בשנות אלפיים מדי שבוע. ב-2002 דרג המח"טים יוזם מהלך ומציג לדרג הבכיר הצעה למבצע צבאי הגיוני והכרחי. יצאנו ל'חומת מגן' וישראל היא המדינה היחידה שהוכיחה שבפעילות התקפית בשטח האויב אפשר להכות בו בבית, ובין 2002 ל-2004 אנחנו המדינה היחידה שהצליחה להכריע את טרור המתאבדים. אותן תחושות קיימות היום גם לגבי רצועת עזה. צה"ל יודע להיכנס לרצועה ולשלוט לאורך זמן. יש לכך מחירים ומשמעות כבדה, אבל בראייה ארוכת טווח מדינה צריכה לדעת להכניס לוחמים ולהגן על האזרחים שלה. לא יכול להיות שנתרגל לירי טילים ולא יכול להיות שנמגן את ישראל לדעת בבטונדות וכיפות ברזל".

ומה באשר לחוסן האזרחי? אולי הוא כבר אינו מסוגל ואינו מעוניין לשלם את המחירים הכבדים הכרוכים בכך? "מבצע 'צוק איתן', שלא כמו מלחמת לבנון השנייה, הוכיח שהחברה הישראלית נתנה לגיטימציה רחבה מימין ומשמאל לפעול בתוככי הרצועה. 50 יום הינו בתוככי הרצועה והשיח החברתי היה 'תנו לצה"ל לנצח'. זה שלא מימשנו את זה הוא סיפור אחר, אבל רבים הופתעו מהיכולת של עם ישראל לשבת במקלטים לאורך זמן ולתת מענה מוניציפאלי וחברתי. אני בטוח שכאשר תקום מנהיגות צבאית ופוליטית שתבהיר שנכנסים למהלך צבאי נוקב וכואב להכרעת הטרור החברה הישראלית תדע להתאים את עצמה לכך".

"הרבה פעמים הערבים גורמים לנו לקלוט שאין מנוס מלתקוף אותם בצורה אגרסיבית, וזה יגיע בסופו של דבר. מעבר לתפיסה הלוגית זו תפיסה שבסופו של דבר תתרחש, כי אי אפשר להישאר במציאות הזו לאורך זמן", אומר שטבון ומבהיר את המונח 'שליטה מבצעית ברצועה': "היום בג'נין שכם ורמאללה אין התיישבות יהודית, אבל צה"ל נכנס בצורה חופשית ומבצע מעצרים תוך חופש פעולה מלא. אותו חופש פעולה צריך לחזור לרצועת עזה. בסוף המודל המקצועי וההיסטורי לימדו שבמקום שבו צה"ל לא היה משם ירו טילים".