אריק בלומברג
אריק בלומברג צילום: ללא קרדיט

בימים האחרונים אנו עדים לביקורת מצד שרי הליכוד על ההתעקשות של איחוד מפלגות הימין, ושל בצלאל סמוטריץ' בפרט, לקבלת תיק המשפטים לצד תיק החינוך. אולם לאחר קדנציה אינטנסיבית במיוחד, סמוטריץ' כבר מבין שמול נתניהו הוא חייב לעמוד איתן במשא ומתן קשוח במיוחד. הוא יודע שמצמוץ ראשון וכיפוף ידיים נוסף, כבר במהלך המשא ומתן הקואליציוני, עלול לקבע את חולשתה ואי-עצמאותה של מפלגת הציונות הדתית אל מול ראש הממשלה והליכוד.

נראה כי בהתנהלותם מבקשים הרב פרץ וסמוטריץ' לשנות את כללי המשחק של השנים האחרונות: הם באים להבהיר לנתניהו, שנהג במהלך מערכת הבחירות בבית היהודי והאיחוד הלאומי כחומר ביד היוצר כשכפה את האיחוד עם עוצמה יהודית, כי הערכה הדדית בין שותפות אמת טבעיות צריכה לבוא לידי ביטוי במעשים בשטח. באיחוד מפלגות הימין רואים כיצד ליברמן וכחלון מוציאים לצוות המשא ומתן של הליכוד את המיץ, כשהם דורשים לקבל שניים מתיקי הממשלה הבכירים ביותר, וזאת כאשר באמתחתם מספר מנדטים קטן יותר משל מפלגת הציונות הדתית. בנוסף, נראה גם כי חוסר הרצון להעניק לסמוטריץ' את תיק המשפטים אינו נעוץ בחשש מההיבטים האידאולוגיים והשמרניים שהוא מציג, שכן השר לוין, המועמד העיקרי שניצב מול סמוטריץ' במאבק לקבלת התיק, מציג כבר שנים תפישה רדיקלית ומהפכנית לא פחות. לכן נראה כי בהיבט הפוליטי, סמוטריץ' עומד ובצדק על קבלת תיק המשפטים, במיוחד כאשר ממול עומד רק לוין מהליכוד, שיסתפק בעת הצורך גם במשרד ממשלתי חלופי – במידה ונתניהו רק יחליט על כך.

באיחוד מפלגות הימין מבקשים, ובצדק, לתרגם את מצבת המנדטים של המפלגה למשא ומתן ללא פשרות. נתניהו סופר 65 אצבעות בקואליציה, כאשר איחוד מפלגות הימין עם ששת המנדטים שלה, כולל ח"כ הרב אלי בן דהן, מהווה לשון מאזניים מכריע להקמת ממשלה. באופן יחסי, בדומה לקואליציה החולפת, גם הפעם מדובר בשותפה השלישית בגודלה בקואליציה, אחרי הליכוד ושתי המפלגות החרדיות המחזיקות במספר מנדטים זהה. במערכת הבחירות הקודמת ב-2015, הבית היהודי צלחה בשלום את המשא ומתן הקואליציוני, כששעות ספורות לפני הדד-ליין הסופי להרכבת הממשלה, הפעילה מנוף לחץ על נתניהו לקבלת תיק המשפטים. הדבר התבצע באדיבותו של אביגדור ליברמן שבדקה ה-90 הודיע כי הוא הולך לאופוזיציה, והותיר את נתניהו לחיץ במיוחד עם רוב קואליציוני דחוק של 61 מנדטים. באותה העת, עוד טרם פרישת ליברמן, הבית היהודי על שמונת מנדטיה היוותה את לשון המאזניים להקמת הממשלה, כשעם ליברמן עמדה הקואליציה על 67 חברים, אך למרות זאת הבית היהודי התקשתה במשא ומתן הקואליציוני מול הליכוד.

סמוטריץ' ראה והפנים כיצד במערכת הבחירות החולפת נתניהו נהג בבית היהודי ובאיחוד הלאומי כבשלו, וכיצד נעשה שימוש ציני ברבני המגזר כדי לקפל את בנט מהאולטימטום שנתן לנתניהו בעניין תיק הביטחון, תוך הטפה אידאולוגית על חשיבות שמירת הקואליציה בכל מחיר – זמן קצר לפני שהודיע על פירוק הקואליציה והליכה לבחירות. כבר כעת סמוטריץ' חווה על בשרו את המערכה הדמונית האישית כלפיו מצד שרי הליכוד, ומבין את שצפוי לאיחוד הימין בקואליציה הקרובה, כשתצטרך לעמוד בבוא העת מול תוכנית המאה של טראמפ ומול סוגיות מדיניות נוספות. לאיחוד הימין צפויים לחצים קשים מצד גורמים שונים מבית לשמור על ממלכתיות בכל מחיר, ומאידך צפוי הלחץ הידוע מצד הליכוד שלא להיות אחראים על פירוק קואליציית ימין. סמוטריץ' מבין מצוין פוליטיקה, חוזה את האתגרים הצפויים ומסתכל גם הפעם על המציאות נכוחה.

הכותב הוא מנכ"ל משרד בלומברג תקשורת