היהודים שמאחורי האנטישמיות

כמו בעבר, לצד האיור האנטישמי נגד נתניהו עומד טורו של תומס פרידמן היהודי. דעה

יעקב כ"ץ (כצל'ה) , כ"ז בניסן תשע"ט | עודכן: 08:27

היהודים שמאחורי האנטישמיות-ערוץ 7
יעקב (כצל'ה) כ"ץ
צילום: פלאש 90

האיור האנטישמי בעיתון הניו יורק טיימס, שבו הוצג ראש הממשלה נתניהו ככלב נחייה העונד קולר עם מגן דוד ומוביל את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ העיוור כשהוא חובש כיפה, פורסם בצמוד לטורו של העיתונאי היהודי תומס פרידמן.

אין זה פלא. מי שמעמיק בחקר תולדות האנטישמיות בעולם, במיוחד באלף השנים האחרונות באירופה, לומד ורואה שאירועים אנטישמים רבים שבהם נפגעו יהודים או שנפגע רכושם ובמיוחד ספריהם, החלו בהלשנות של יהודים מומרים.

בשנת 1236 למניינם שלח ניקולס דונין, מומר שבעברו היה מתלמידיו של הגאון רבי יחיאל מפריז, איגרת לאפיפיור גרגוריוס התשיעי ובה האשמות רבות נגד התלמוד. וכך כתב האפיפיור באיגרתו לבישוף של פריז ולמלכי אירופה, על סמך האיגרת שקיבל מהמומר: "כלולים בספר זה עניינים כה מוטעים, וכה מגונים, עד כי מעלה הדבר בושה בלב האומרים זאת ואימה בלב השומעים זאת, וזו אמורה להיות הסיבה העיקרית הגורמת ליהודים להחזיק בעקשנות בבגידתם .

לאחר קבלת האיגרת התקיים משפט נגד התלמוד היהודי, שבסופו נקבע שעל ספרי התלמוד להישרף. בשנת 1244 הובלו כתבי היד התלמודיים ב-24 קרונות לכיכרה של פריז, מול הקתדרלה המפורסמת נוטרדאם, ושם במשך שתי יממות העלו באש את כל כתבי היד התלמודיים שהצליחו להחרים.

בשנים 1554-1553 למניינם, בוונציה שבאיטליה, התפתח ויכוח חריף בין שני בתי דפוס נוצריים שהדפיסו ספרים עבריים ובתוכם גם את ספרו של הרמב"ם. ויכוח זה הביא להלשנה שבספרי התלמוד ישנם דברים רבים בגנות הנצרות. להלשנה זו הצטרפו כמובן מיודעינו היהודים המומרים יוסף מורו צרפתי, חננאל די פוליניו ושלמה רומאנו. האפיפיור הורה על החרמת ספרי התלמוד הבבלי והירושלמי וספרים עבריים רבים אחרים, ועל שריפתם ביום ראשון של ראש השנה, שחל בשבת, בכיכר המרכזית של רומא.

בערך "ניו יורק טיימס" בוויקיפדיה מופיע הקטע המזעזע הבא: "לפני, בזמן ואחרי השואה, מדיניות העיתון הייתה לצמצם, להעביר לעמודים פנימיים ולהעלים דיווחים על השואה". בימים אלו אנו מציינים את שואת יהודי אירופה ואת הירצחם של שישה מיליון אחינו ואחיותינו, בעוד עיתון זה, שמתוך מדיניות מובנית התעלם מרצח מיליוני היהודים, מחזיק ב-90 זכיות בפרס פוליצר היוקרתי לעיתונות כתובה.

לכן רק מתבקש הוא שתומס פרידמן, אשר זה שנים רבות מקדש מלחמה נגד ממשלות ישראל, מצא לו מקום להתכבד בו – בגדר הלך הזרזיר אצל העורב – ולהיות אחד מכותבי המאמרים הארסיים ביותר שהתפרסמו בניו יורק טיימס נגד מדינת ישראל. רק לאחרונה, בריאיון לעיתון מקור ראשון, הרבה פרידמן להתפאר בכך שבבית הכנסת הקונסרבטיבי שבו הוא מתפלל הפסיקו לתרום כסף למדינת ישראל, בגלל שלטון האפרטהייד השולט בה, לדבריו.

לכן איש לא הופתע מכך שעורכי העיתון חשבו ומצאו שהמקום המתאים ביותר לקריקטורה האנטישמית, מבית מדרשו של העיתון האנטישמי 'דר שטירמר', הוא צמוד למאמרו של תומס פרידמן היהודי.

וגם זאת, אגב, כתוב בוויקיפדיה בערך ניו יורק טיימס: "בישראל העיתון מופץ מדי יום חול ובסופי שבוע בשיתוף עם עיתון הארץ". ודי לחכימא.

הכותב הוא יו"ר מועצת המנהלים של קבוצת ערוץ 7 ויו"ר האיחוד הלאומי לשעבר