מצעד החיים ה-31
"אנחנו עם הנצח. עם ישראל חי"

הרב ישראל מאיר לאו במסר לאומות העולם: "לא רציתם אותנו כאן ואתם לא רוצים אותנו בישראל, אין היגיון באנטישמיות, מדובר בטירוף''.

יוני קמפינסקי, מצעד החיים , כ"ז בניסן תשע"ט | עודכן: 21:58

11 אלף בני אדם השתתפו היום (חמישי) במצעד החיים בין אושוויץ לבירקנאו בפולין. בסיום המצעד, התכנסו המשתתפים לטקס זיכרון במחנה ההשמדה. זו השנה ה-13 שבה מתקיים המצעד.

הרב ישראל מאיר לאו, ניצול שואה ולשעבר הרב הראשי לישראל, נאם בטקס הזיכרון והעביר מסר לאומות העולם: "לא רציתם אותנו כאן (באירופה), ואתם לא רוצים אותנו שם (בישראל), תחליטו! מה אתם רוצים מאיתנו? אנחנו בני אדם. אין שום היגיון באנטישמיות, מדובר בטירוף. אנחנו עם הנצח. עם ישראל חי".

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, אמר: "אני גאה להיות הנציג האמריקני כאן על אדמת פולין, ומתחייב שככל שטראמפ נשיא ארצות הברית - מי שינסה לפגוע ביהודים סופו שייפגע בעצמו. לעולם לא נשכח את אלה שקיפחו את חייהם בשואה. אלוהים יברך את הניצולים, אלוהים יברך את ישראל".

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, אמר "74 שנים לאחר המלחמה הנוראית הזאת היהודים שוב אינם בטוחים. יהודים לא יכולים להירצח בפיטסבורג ובסן דייגו או בכל מקום אחר! אני קורא למנהיגי העולם להיאבק באנטישמיות המשתוללת בעולם כולו".

"גם לאחר שסבלנו את הזוועה הגרועה ביותר של האנושות, אנו נשארים מחויבים לתיקון עולם. בשבוע שעבר, קבוצה של מדענים ישראלים פורצי דרך השתמשו במדפסת תלת-ממד כדי להדפיס לב. לב שיסייע לנו להמשיך להאיר אור על האנושות ושישאף להפוך את העולם למקום טוב יותר", הוסיף.

"אני עומד פה לפניכם כנכדו של הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג, הרב הראשי של ארץ ישראל שיצא לאחר המלחמה למשימת הצלה בכל רחבי אירופה במטרה להציל ילדים יהודיים", אמר הרצוג בסוף נאומו והוסיף, "הוא דפק על דלתות כנסיות ובתי יתומים, פנה לאפיפיור ולמנהיגי הכנסיות. לבסוף, הוא הציל אלפי ילדים לאחר שזיהה אותם כיהודים לאחר שלחש להם את תפילת 'שמע ישראל'.

''הוא השיב אותם למולדתם ההיסטורית ועד היום הזה אני פוגש בהם ומצטמרר מהמחשבה על הסבל שעברו כילדים. בעת שאנו נזכרים בסיבה המוצדקת לקיומה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, אסיים את דבריי במקום הזה בתפילה שכתב סבי לשלום מדינת ישראל: "אָבִינוּ שֶׁבַּשָּׁמַיִם, צוּר יִשְׂרָאֵל וְגוֹאֲלוֹ, בָּרֵךְ אֶת מְדִינַת יִשְׂרָאֵל, רֵאשִׁית צְמִיחַת גְּאֻלָּתֵנוּ. הָגֵן עָלֶיהָ בְּאֶבְרַת חַסְדֶּךָ, וּפְרֹשׂ עָלֶיהָ סֻכַּת שְׁלוֹמֶךָ""טוען....