מרכזי החוסן ביו"ש לא ייסגרו

מרכזי החוסן ביהודה, שומרון ובקעת הירדן ימשיכו את פעילותם. יו"ר מועצת יש"ע: לא יכולנו לתת למרכזים החשובים להיסגר בגלל חוסר תקציב

ערוץ 7 , כ"ז בניסן תשע"ט

חננאל דורני
חננאל דורני
צילום: הלל מאיר/TPS

הממשלה תאשר בהחלטה מיוחדת את המשך תפקודם של מרכזי החוסן ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. העלות: 3.66 מיליון שקלים שיינתנו על ידי משרדי הבריאות, העבודה והחינוך.

שיתוף הפעולה בין המועצות ביהודה ושומרון שנעשה על ידי מועצת יש"ע הביא את ההחלטה לידי הבשלה.

מרכזי החוסן ביהודה ושומרון הוקמו בשנת 2016 בעקבות המצב הביטחוני המיוחד ופיגועי הטרור באזור. בהחלטת ממשלה ניתן סיוע מיוחד לתושבי האזור בשיפור המוכנות והחוסן אל מול מצבי חירום.

במסגרת החלטה זו, סוכם כי יופעלו מרכזי חוסן באזור יהודה ושומרון לטובת חיזוק ההיערכות של היישובים לחירום ולשם תגבור מענים פסיכו-סוציאליים לתושבי יהודה ושומרון, בהשקעה כוללת של 12 מיליון ש"ח בפריסה על פני שלוש שנים אשר תוקצבו על ידי משרדי האוצר, החינוך, הרווחה והבריאות. במסגרת זו הוקמו ארבעה מרכזי חוסן הנותנים מענה חברתי, קהילתי ופרטני לתושבים.

אך למרות המצב הביטחוני ופיגועי הטרור, החל מתחילת שנת 2019 מרכזי החוסן אינם מתוקצבים ואף ריחפה מעליהם סכנת סגירה. במכתב ששלח יו"ר מועצת יש"ע חננאל לראש הממשלה בנימין נתניהו כתב דורני: "אבקש התערבותך המהירה לתקצוב מרכזי החוסן העושים מלאכת קודש יום יום".

בימים הקרובים, כאמור, תאשר הממשלה להעביר את התקציב הדרוש להפעלת מרכזי החוסן.

יו"ר מועצת יש"ע דורני אמר כי ''מרכזי החוסן מהווים כלי מקצועי-ארגוני המאפשר לספק מענה לקהילה ולתושבים בשעת חירום, ובמקביל לפתח ולחזק את החוסן בתקופת רגיעה. כמי שדואגים לתושבים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן לא יכולנו לתת למרכזים החשובים האלה להיסגר בגלל חוסר בתקציב.

''אנחנו עושים כל שביכולתנו כדי לאפשר לתושבים שגרה רגועה ושקטה, אך חובה עלינו להתכונן גם לאירועים חריגים", הוסיף דורני. ''אנו מודים למשרד ראש הממשלה, ולמשרדי האוצר, רווחה, חינוך והבריאות על העבודה המשותפת".

ראש מועצת הר חברון יוחאי דמרי: "אני מבקש להודות לראש הממשלה ואנשי לשכתו על שפעלו יחד עם מועצת יש"ע והביאו לפתרון סכנת סגירת המרכזים. מרכזי החוסן, משמשים כגוף מקצועי חיוני ומשמעותי מאוד בכל הקשור לשגרת החירום באזורנו באמצעות טיפול בילדים, בני נוער ומבוגרים ודואג לחוסנם ולבריאותם הנפשית, ועל כך תודתי".