דרשות שעלו מהאפר

תערוכה ייחודית הציגה את דרשותיו של הרבי מפיאסצנה- ר' קלונימוס קלמן שפירא, אותן נשא בעיצומם של אירועי הזוועה בגטו ורשה.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ח בניסן תשע"ט

דרשות שעלו מהאפר-ערוץ 7
מתוך התערוכה
צילום: דוברות שאנן

תערוכה ייחודית שהוצבה בשבועות האחרונים במכללת שאנן בחיפה, הציגה את דרשותיו של הרבי מפיאסצנה- ר' קלונימוס קלמן שפירא, אותן נשא בגטו ורשה.

מדובר בערכה לימודים שהוכנה על ידי "גנזך קידוש השם" בבני ברק ומוצגת כלוחות קיר במכללה תחת הכותרת "דרשות שעלו מן האפר".

התוכנית בריכוזה של הדוקטור נורית רונן בנויה סביב דמותו של הרבי מפיאסצנה, ר' קלונימוס קלמן שפירא, שנשא את דרשותיו בגטו בעיצומם של אירועי הזוועה.

בכל כרזה הוצגו תמונות מהווי החיים היהודי בוורשה, ולצִדן ציטוטים מדרשותיו של הרבי מפיאסצנה. השילוב הייחודי של דרשות חסידיות עם תמונות ארכיון, מאפשר לקלוט את תנאי החיים בגטו מנקודת מבטו של מנהיג רוחני הנמצא עם אחיו בסבלותם. בדבריו של הרבי מקבלים הסבל והכאב משמעות עמוקה ורחבה יותר.

בסמוך לתערוכה הוצגו הספרים שהוכנו על ידי תלמידות כתה ב' במסגרת פרויקט: "ילדים יוצרים זיכרון". הפעילות בוצעה בהנחיית הסטודנטית גלית אלישיב ומטרתה בהצגת הספרים הייתה להראות לפרחי ההוראה המסיירים בתערוכה, כיצד ניתן ללמוד את נושא השואה בדרך רכה אבל משמעותית לילדים הרכים.

בנוסף, הוצגו ציורים שצוירו על ידי בנות שנה ג' ממסלול בי"ס יסודי בסדנה "יוצרות זכרון". הסטודנטיות קראו סיפורים על ילדים בשואה מהמקראות שנלמדות בביה"ס, והביעו את עצמן בציור. הסדנה עצמה הועברה על ידי חנה יורב- מרכזת מסלול ביה"ס היסודי ויהודית פריש, כשבנוסף לאורך כל השבוע בוצעה פעילות "ילדים יוצרים זכרון" בהובלת הסטודנטיות שעברו את הסדנה, כשעם תום הפעילות בבית הספר יצרו הילדים ספר קיר או ספר.

נשיא המכללה פרופ' יחיאל פריש מספר "המטרה הייתה שסטודנטים ייחשפו וילמדו מתוך עניין וסקרנות, ואולי ירגישו צורך להרחיב את הידע. אין ספק שמראה עיניים ועיסוק בשאלות כל כך מהותיות בתנאים קשים בלתי אפשריים כפי שהיו בגטו ורשה תביא את הצופה להבנה עמוקה ומשמעותית".