רונן מנליס
רונן מנליסPhoto by Noam Revkin Fenton/Flash90

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, אמר כי מערך ההגנה האווירית של צה"ל ערוך לירי רקטות לעבר גוש דן.

"לא שמעתי היום באף דיון את הביטוי 'לסיים את סבב הלחימה'", אמר בריאיון לחדשות 13. "מה שאני שמעתי בדיונים זה איך אנחנו פוגעים בארגוני הטרור, כשמצד אחד חמאס מנסה לקיים שיח בנושא ההסדרה ומצד שני הג'יהאד האסלאמי מנסה לבצע פיגועים בלי שנדע שזה הוא. אין מגעים להפסקת אש שצה"ל מעורב בהם. במוצאי שבת נתחיל בגיוס מילואים מצומצם במערכי המודיעין, פיקוד העורף וההגנה האווירית – אם יהיה צורך נרחיב זאת. אנו נערכים לימי לחימה נוספים".

"ישראל יישמה את כל ההתחייבויות שלה במסגרת תהליך ההסדרה עם חמאס. אם יש דברים שלא ייושמו זה לא היה בגלל ישראל", אמר והוסיף: "לוח האירועים בשבועיים הקרובים ידוע לנו, וגם לארגוני הטרור והם מנסים להשתמש בזה כאמצעי להפעלת לחץ, אבל השיקול היחיד שלנו הוא השבת הביטחון והשקט".

מנליס ציין כי חיל האוויר הפציץ כשבעים מטרות טרור ברצועה. "עקבנו אחריה טכנולוגית, בשבועות האחרונים הג'יהאד השמיש אותה לקראת ביצוע פיגוע", אמר והוסיף: "מהבוקר מתבצע ירי פראי של חמאס וג'יהאד לעבר טווח מרחקים מתרחב. אני מעריך שהם לא יפסיקו לירות".

"ביממה האחרונה תקפנו במכוון מטרות מאוישות. בתקיפת מוצב חמאס נהרגו שלושה פעילים, וזו אחת הסיבות לדרך בה התגלגל היום. סך הכל לאויב 5-6 הרוגים", המשיך מנליס. "נמשיך לבצע עוד עשרות תקיפות. אנחנו מתגברים כוחות הגנה אווירית, וכן מתבצע תגבור הכוחות הקרקעיים בגבול הרצועה".

בתגובה לירי הרקטות מרצועת עזה, שנמשך מאז הבוקר הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, על סגירת מעברי הגבול ארז וכרם שלום, וכן על ביטול מרחב הדיג ברצועת עזה, עד להודעה חדשה.

ירי רקטות לעבר שדרות ונתיב העשרה