לפיד תקף את הרב יוסף, מלכיאלי השיב

ח"כ יאיר לפיד תקף במהלך השבת בחריפות את הרב יוסף וקרא לנתניהו לקרוא לו לסדר. ח"כ מלכיאלי מש"ס לא נותר חייב.

מיכל לוי , ל' בניסן תשע"ט

הרב יצחק יוסף
הרב יצחק יוסף
צילום: אלירן אהרון

ח"כ יאיר לפיד, מס' 2 ב'כחול-לבן', תקף במהלך השבת האחרונה בחריפות את הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף בעקבות ספרו החדש בו הושמעה ביקורת חריפה נגד הרפורמים וטען כי אסור להיכנס לבתי הכנסת שלהם.

"ראש הממשלה נתניהו צריך לקרוא לו לסדר. הוא לא יעשה את זה כמובן כי הוא צריך את ש"ס בשביל החסינות מהכלא", צייץ לפיד במהלך השבת.

לדברי לפיד, "רובם המכריע של הרפורמים, יהודים אמריקאים אוהבי ישראל שנלחמים עם אנטישמיות גוברת. למה להעליב ולהרחיק?".

בש"ס לא נותרו חייבים. ח"כ מיכאל מלכיאלי תקף בחריפות את לפיד ואמר כי "בזמן שעם ישראל מתכנס בימים אלו ומתאחד סביב ימי הזיכרון לשואה ולחיילי צה"ל, בוחר לפיד להסית ולכתוב כנגד מרן הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף".

בדבריו פנה ללפיד ואמר: "דבריך מקוממים ומזעזעים. נשמע שסיימתם לריב ולהדליף בהנהגת "כחול לבן", שיש לך זמן לדברים אחרים".

הרב הראשי לישראל, הראשל"צ יצחק יוסף, יוצא בספר חדש "ילקוט יוסף - דיני הכותל המערבי". הספר מרכז פסקי הלכות הנוגעות לקדושת הכותל המערבי, בהלכות הנהוגות בו, ובכובד הראש הראוי לנהוג כשמגיעים למקום.

בהמשך הרחיב הרב ביחס ההלכה בכלל לתנועות הרפורמים ולמנהגיהם, ומביא דברים חריפים של גדולי ישראל לאורך הדורות עד כדי כך "שאע"פ שמחלל שבת בפרהסיא שעלה לתורה יש לענות אמן אחר ברכותיו, מ"מ הרפורמים וכדו' אין להעלותם לס"ת, ואין לענות אמן אחר ברכותיהם". ומדברי האגרות משה "שאין להניח לרב רפורמי לברך ברכה אחת מברכות הנישואין תחת החופה, או בסעודות ז' ברכות, ואם בירך אין ברכתו כלום, ואין לענות אמן אחר ברכתו, שהרי הוא כופר ואצלו הברכה היא כדברים בעלמא", בהמשך מביא מדבריו "שפשוט וברור שאסור להתחבר עמהם ואין לך קלקול יותר גדול מזה".

עוד הביא הראשל"צ בספרו את דבריו הנחרצים של רבה של ירושלים, הרב צבי פסח פרנק, ביחס לרצונם לבנות מרכז בירושלים, "וכמו"כ עוררנו לאנשי מעשה על שמועה כי באה, שהם אומרים להקים בנין והיכל רפורמי בעיה"ק, ויש להתלכד ולהתכונן למלחמת מצווה זו אם ח"ו יגשו לבצע זממם... כי המפלצת הזו היא גרועה יותר מכל סוגי החילוניים למיניהם, ובפעולותיהם הנם מכניסים אנדרלמוסיא בעולם ומגבירים כח הסט"א רח"ל".

בנוסף הרחיב הרב יוסף בספרו על האיסור החמור שבעליה והכניסה להר הבית, על רקע התגברות שקולות הקוראים לעלות ולהיכנס להר: "אסור באיסור חמור להיכנס בזמן הזה להר הבית... האיסור להיכנס להר הבית כולל את כל שטח הר הבית, שאין בידינו הגבולות של חומר הקדושה מסביב לבית המקדש". וזו דעתם של כל גדולי הדור, ובהם הרבנים הראשיים לדורותיהם, ורוב ככל גדולי הפוסקים ובכללם כל הרבנים הראשיים לישראל לדורותיהם".