איזי שרצקי. תוקף את ביבי
איזי שרצקי. תוקף את ביביצילום: פלאש 90

20 שנה עברו מאז הגיע לקבוצת הכדורגל של קריית שמונה, איזי שרצקי. שרצקי, בן ה-72, בן לניצולת שואה, שיחק עד לגיוסו לצה"ל במדי קבוצות נוער כשבהמשך אף שימש כמנהל מחלקת הנוער של מכבי ת"א.

בסמוך לנסיגת צה"ל מלבנון, בזמן שהצפון בוער וסופג ירי בלתי פוסק של קטיושות, החליט שרצקי שהיה באותה העת הבעלים של חברת "איתוראן", לעזור לצפון והחל להשקיע במוסדות קהילתיים.

לאחר פניית ראש העיר באותם הימים, איחד שרצקי את קבוצות הספורט של קריית שמונה, הפועל מליגה א' ומכבי מליגה ב' לכדי קבוצה אחת - הפועל עירוני קריית שמונה. מאז ועד היום עומד שרצקי בראשות המועדון הצפוני כשזה בכלל מתגורר בתל אביב אך עושה את הדרך לצפון כל שבוע מחדש.

תחתיו הגיעה קריית שמונה לשיאים רבים כשזו העפילה שתי ליגות בתוך שלוש שנים, ואת עונתה הראשונה בליגה הבכירה, ליגת העל,ב-2006/7 סיימה במקום השלישי שהביא אותה לראשונה בתולדותיה להשתתפות במוקדמות גביע אופ"א.

להישג השיא של המועדון הצפוני הגיע שרצקי בעונת 2011/12 כשזכה עם המועדון באליפות ליגת העל בכדורגל, ולמעשה היה המועדון הראשון שעושה זאת מאז 1983 שאינו מגיע מאחת מהערים תל אביב, חיפה וירושלים.

קריית שמונה של שצרקי זכתה גם 4 פעמים בגביע טוטו - פעמיים של הלאומית ופעמיים של ליגת העל וכן בגביע המדינה בכדורגל ובתואר אלוף האלופים.

הערב (מוצאי שבת) לאחר התיקו 0:0 מול הפועל רעננה, שמעמיד את קבוצתו עדיין בסכנת ירידה אל הליגה השניה, דבר שייקבע סופית במחזור הסיום של העונה בשבוע הבא, התפנה שרצקי לתקוף בחריפות את ראש הממשלה נתניהו על רקע ההסלמה בדרום והמצב הביטחוני שמביא לירי בלתי פוסק של טילים לעבר יישובי הדרום כולם.

לדברי שרצקי, המצב בדרום מזכיר את המצב בו הייתה המדינה לפני 20 שנה, מה שהביא אותו להירתם לצפון לעזרה. "הגעתי לפני 20 שנה, היו פה קטיושות ורציתי לעזור אז העברתי 450 מיליון ש"ח. אין לי טענות לעם שבחר בביבי. אבל אם הוא יסדר לעצמו חסינות, לא אשאר. אני למדתי ממנו, אני אעשה לעצמי והוא לעצמו. אני אתרום להכל, אבל לא לכדורגל", אמר הבעלים של עירוני קריית שמונה שבשנת 2011 זכה בפרס יגאל אלון על תרומתו לקידומה של קריית שמונה, פיתוחה ורווחת תושביה.

"זאת המדינה שלי, אין לי חשבון בנק בשום מקום. נלחמתי עבור המדינה, אני לא יכול לראות את המדינה עכשיו", אמר שרצקי והמשיך "ביבי אמר שמנדלבליט ידע על הכל, אני לא בטוח שהוא לא היה שותף. גם ארדן ידע הכל, בדיוק כמוני. ביבי אמר בהתחלה שהוא ילך למשפט, מה קרה? הורי יוצאי שואה, אמרו לי שאני אמות ואחייה בעירי. אם ביבי ימשיך אני מפסיק לתרום לכדורגל, אתרום לניצולי שואה בלבד".