חוזרים וזוכרים בהר הזיתים

ראש מועצת בתי העלמין בירושלים מספר על אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל המתוכננים להתקיים בהר הזיתים.

שמעון כהן , א' באייר תשע"ט

הר הזיתים
הר הזיתים
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

לקראת יום הזיכרון לחללי צה"ל היערכות גם בהר הזיתים. הרב הלל הורוביץ, ראש מועצת בתי העלמין בירושלים, מספר על ההיערכות אך פותח בדברי הערכה לגורמים השונים שהובילו למציאות בטוחה ומאובטחת בהר הזיתים, מציאות שעד לא מכבר לא הייתה בהר.

"אנחנו משתדלים להחזיר את עם ישראל להר הזיתים ולהחזיר את הביטחון במקום. אנחנו רואים את הסיעתא דישמיא כשאין בעיות ביטחון בהר הזיתים, ביום ובלילה אנשים מגיעים, אין חילולי קברים, אין ונדליזם אין זריקות אבנים. אין ספק שכאשר יש תנועה גדולה, שכל הזמן יהודים באים להר הזיתים, יש ביטחון. משטרת מרחב קדם עושה מעל ומעבר. היא חלק מהותי מאוד בהחזרת הביטחון להר ואנחנו מלאי הכרת טובה להם".

על האירועים הצפויים במהלך יום הזיכרון מספר הרב הורוביץ ומציין כי "כבשנים עברו, גם השנה יהיו בע"ה שני אירועים מרגשים. בליל יום הזיכרון, ביום שלישי בערב, 'מסיירים שרים וזוכרים'. החל מהשעה שמונה וחצי נקיים סיורים בעקבות לוחמים, דמויות מופת והוד שהיו שותפים לבניין וגאולת ירושלים, נלחמו על ירושלים ונפלו על בניינה או נרצחו בפעולות טרור, כבר מתחילת המאה הקודמת, עוד לפני קום המדינה. נסייר וניפגש עם הדמויות ונשמע את סיפוריהם עם טובי המדריכים של עמותת עיר דוד השותפים איתנו במפעל הגדול הזה".

"הסיורים הם חוויה מרוממת, הנגיעה בדמויות, המפגש איתם והשירים עליהם הם חלק מהסיורים ובעשר וחצי בלילה כל מאות המשתתפים בסיורים יתכנסו ברחבת יד-אבשלום במורדות המערביים של הר הזיתים ושם יהיה טקס מרגש שבו נשמע סיפורים על נופלים עם שירי זיכרון בניצוחו של משה להב שיחבר את הציבור כולו לשירי זיכרון וגבורה ושירי נשמה. השנה יהיו איתנו שתי משפחות שכולות שיספרו על יקיריהם, הרב אוהד טהר לב שיספר על בנו אליחי שנרצח על משמרתו בצומת עפרה וגם והגברת לילי גז-הורוביץ' שתספר על נפילת אחיה אבנר גץ שנפל במלחמת ששת הימים על כיבושה ושחרורה של ירושלים".

הרב הורוביץ מציין בדבריו שלאירועי ליל יום הזיכרון כבר נרשמו מאות אנשים והאחרונים שעוד רוצים להצטרף ולהשתתף צריכים להזדרז לעשות זאת באתר 'עולים להר הזיתים'.

ביום עצמו יתקיים אירוע בהשתתפות אלפיים תלמידי תיכון, דתיים ושאינם דתיים, שכבר נרשמו לסיורים בעקבות לוחמים ודמויות מופת ובשעה 11:00 יתקיים טקס ממלכתי בחלקת הרובע היהודי, "שם קבורים נופלי הרובע היהודי, שם יתקיים טקס ממלכתי של משרד הביטחון עם בני משפחות שיחד עם התלמידים יעניקו לאירוע ערך מוסף ומשמעות מיוחדת. הר הזיתים הופך למוקד חיבור ועליה".

באירועים צפוי להשתתף השר זאב אלקין, שר המורשת וירושלים, הרב הורוביץ מודה לשר ומציין את שיתוף הפעולה של אנשי משרדו ואנשי משרד הדתות בפעילות להנגשת הר הזיתים והשבת הציבור היהודי אליו. .

בדבריו מעיר הרב הורוביץ כי האירוע המתוכנן ליום הזיכרון עצמו, אירוע בו ישתתפו תלמידי התיכון, נסגר ולא ניתן עוד להירשם אליו. ההיערכות לאירוע שכזה מצריכה הכנה מוקדמת של מספר חודשים, הן מבחינת ההסעות והאוטובוסים למקום והן מבחינת המדריכים וכיוצא באלה