ינאי ויסמן הי"ד
ינאי ויסמן הי"דצילום: באדיבות המשפחה

היום (א') התקיים טיעון דיונים לעונש במשפטו של אחד המחבלים שביצעו את הפיגוע בסניף רמי לוי בשער בנימין לפני כשלוש שנים, בו נרצח לוחם גולני ינאי ויסמן הי''ד ונפצע אברהם טל.

במהלך הדיון, שהתקיים בבית המשפט הצבאי במחנה עופר, העיד אביו של ינאי וביקש מהשופטים להטיל על המחבל את העונש המרבי האפשרי. גם פצוע הפיגוע אברהם טל העיד במשפט, ובמקום נכח אף עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את המשפחה.

בעדותו תיאר האב את ינאי כמי שבחר תמיד בטוב, חי חיים ערכיים ומעולם לא החמיץ הזדמנות לעזור לזולת. "מצד אחד יש את הצער העמוק והבלתי נסבל שלנו, ההורים, אשתו, אחיו, כל המשפחה, אבל מעבר לזה חשוב להדגיש שהירצחו – הוא הפסד עצום לחברה כולה".

האב הזכיר כי "ינאי זכה לצל"ש על מה שעשה באותו יום ברמי לוי. לא הרבה זמן אחרי, מישהו האיר את עיני שצל"שים ניתנים במקום של כשל. החבורה הזו, והמחבל הנוכחי שהיה המבוגר מבניהם, מצוידת בשלושה סכינים עברו מחסום אחד משטח A כדי להגיע למתחם שער בנימין, עברו את עמדת הבידוק בכניסה למתחם, ועברו את הבידוק בכניסה למרכול עצמו".

האב הדגיש "הנאשם בשותפותו המלאה בפיגוע סייע לשניים האחרים לעבור את הבידוק, להיכנס לסופר ולבצע את הפיגוע. כמבוגר שבחבורה הוא צריך לשאת באחריות מיוחדת עבור הרצח, שתתבטא בהחמרה בעונש".

עוד הוסיף האב "חבורת הרצח התחברו לעשות דבר אחד – להרוג יהודים. זה מופיע בעדות שלהם. לא ציונים, אלא יהודים. ידעו היטב שברצח הזה לא ינצחו את המלחמה, לא יהיה הישג גדול לעם שלהם. כל המטרה להרוג, להכאיב לנו, אולי להרוויח פרסים להם ולמשפחתם".

האב פנה לשופטים והזכיר את דברי רבי אלעזר "כל שנעשה רחמן על אכזרים, לבסוף נעשה אכזר על רחמנים. מוכנים שזה יאמר גם לגביכם? כל הקלה בעונש של זה וחבריו משמעותה להתאכזר בילדה קטנה בת שלוש וחצי, שכבר לא זוכרת את אביה. באשתו הצעירה של ינאי, באשתי, באחיו ובכל משפחתו וחבריו".

האב סיים בבקשה "אני רואה את העיניים הטובות של ינאי.. בשנייה אחת היה עושה אותו דבר שוב, הרי שם מופיעה המהות שלו, מוכן להקריב עצמו בכל רגע למען מישהו, למעננו. אבל עיניו שואלות אותנו היום, איך נעמוד בשבילו, בשביל אחרים כמוהו, בשביל החברה שלנו והמדינה שלנו, ומול אלוקים, אם לא נעשה את המעט שאפשר וניתן את העונש המרבי עבור הרוצח הזה".

במשפט העיד גם אברהם טל, אשר נפצע באותו הפיגוע. הוא תיאר את הפיגוע ואת תושייתו של רס"ר במילואים יוני ביטון אשר חשד במחבל והוציאו עם מאבטח נוסף מחוץ לחנות. רגע לאחר מכן "חבריו (של המחבל) התחילו לדקור אותי ואת ינאי ז"ל. יוני נכנס חזרה והדבר הראשון שראה זה אותי מדמם על הרצפה.. הוא עשה לי חסם עורקים והחזיק לי את הצוואר עד שהגענו לבית החולים, ולפי הרופאים הציל את חיי".

גם טל ביקש מהשופטים לגזור עונש חמור על המחבל, "אבקש מבית המשפט לתת למחבל מינימום עונש מאסר עולם, למרות שתודה לאל כוונתו לרצוח יהודים סוכלה. אוסיף בנימה אישית, אנחנו יומיים לפני יום הזיכרון.. המעמדים האלה מאוד קשים, בפרט בתקופה הזאת. אבקש שוב מבית המשפט לעשות את השיקולים, אנחנו סומכים על בית המשפט, ולתת את העונש המרבי".

בנוסף, לאחר המשפט תיאר טל את הקושי שבדיונים. "המעמד הזה קשה כל פעם מחדש, וגם עכשיו. המחבל הזה, למרות שהוא אמנם הוצא החוצה לפני הפיגוע בנסיבות כאלה אחרות, היה שותף פעיל. דרשנו מבית המשפט שגם הוא (המחבל) שלפי כוונתו לא התחרט, אלא התכוון להרוג יהודים יקבל את העונש המגיע לו, שזה מינימום מאסר עולם. אנחנו מקווים שבית המשפט הפעם באמת יתרצה וייתן לו את העונש המגיע לו".

בנוסף, הודה טל לארגון חוננו ולעו"ד חיים בלייכר "שמלווה אותנו ללא כל תמורה, במסירות. בתקווה שתתעסקו רק בדברים טובים".

עו"ד בלייכר מסר "היינו היום במשפט של המחבל השלישי שהיה שותף ברצח של ינאי ויסמן ובניסיון לרצח של יהודים נוספים ופציעה של אברהם טל. באנו לכאן עם המשפחה והפצוע, וגם צירפנו את עדויות המשפחה מהמשפטים הקודמים, לדרוש שגם המחבל השלישי יקבל מאסר עולם.

''אנחנו מדברים פה על מלחמה בטרור, כל מי ששותף לטרור חייב להיענש באופן המרבי. מבחינתנו עונש מוות, אבל אם לא אז לפחות מאסר עולם, גם במקרה הזה בו המחבל היה חלק מהפיגוע ועזר למחבלים להיכנס תוך סניף רמי לוי. אותו ב"ה הצליחו להוציא רגע לפני הפיגוע, אבל הוא חלק מהפיגוע והוא מואשם ברצח, ואנחנו מצפים שיינתן לו מאסר עולם ויותר".