נשות הכותל
נשות הכותל צילום: עדי גפן/TPS

מרכז ליב"ה פנה בימים האחרונים למפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב דורון ידיד, בבקשה לבדוק כיצד נערכת משטרת ישראל לשמירה על החוק ומניעת הפרות סדר על-ידי ארגוני הרפורמים ונשות הכותל ברחבת הכותל המערבי בראש החודש הקרוב.

"ביום שני תתקיים, כמקובל תפילת רבים ברחבת הכותל המערבי" פתחו בליב"ה את מכתבם שנשלח באמצעות עו"ד משה פולסקי, ''כפי שידוע זה מכבר, וכפי שאף פורסם ע"י משטרת ישראל, בחודש שעבר בוצעו הפרות סדר ופרובוקציות שתוכננו מראש, ע"י נשים מארגוני הרפורמים, ומאלו המכונות 'נשות הכותל"' שהגיעו לרחבת התפילה המרכזית על מנת ליצור חיכוך ופרובוקציה וזאת בניגוד להנחיות הסדרנים והמשטרה", הזכירו בליב"ה למפקד המחוז.

"מדובר בדחיפות יזומות מטעמן של הנשים הרפורמיות כאשר מובן לכל כי ברמת צפיפות גבוהה כל כך, כל דחיפה, ובייחוד כאשר היא יזומה ופוגענית, עלולה להגיע עד לכדי פיקוח נפש ממש. סדרניות מטעמנו שנכחו במקום התקשרו תוך כדי התפילה וזעקו לעזרה ודרשו את התערבות המשטרה. לצערנו זעקות אלו לא נשמעו ורק בנס נמנע אסון בנפש".

"כל זאת בנוסף להפרות החוזרות ונשנות של חוק השמירה על המקומות הקדושים ושל התקנות שהותקנו מכוחו, תוך שהן מתעלמות מהנחיות הממונה ומהנחיות משטרת ישראל" כתבו.

לסיום, מדגיש עו"ד פולסקי במכתבו לניצב ידיד כי לאור האמור, ובשל ניסיון העבר, וזיכרון הפרות הסדר הקודמות, הוא מבקש כי משטרת ישראל תיערך מראש, ותתערב בעת הצורך, לשם מניעת הפרות סדר ומניעת ביצוען של עבירות.

בנוסף, פנו בליב"ה לרב הכותל והמקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ' בבקשה כי סדרני הקרן למורשת הכותל, לא יחסמו אזורים בעזרת הנשים ברחבת הכותל לכניסת מתפללות "כפי הנראה וכפי שארע בחודשים קודמים, מתפללות אורתודוקסיות רבות, נשים ונערות ייגדשו את הרחבה, נא אישורך בחוזר כי לא יוגבל השטח בו יורשו מתפללות אלו להתפלל וכי לא יוקצה אזור תפילה נפרד למיעוט נשים, תוך אפלייתן וקיפוח זכותן של מתפללות רבות לשטח תפילה מתאים ביחס להיקף המתפללות הגדול." נכתב לרב. עותקים מהמכתב לרב רבינוביץ' נשלחו גם לרבנים הראשיים לישראל ולשר לשירותי דת הרב יצחק ועקנין.