ח"כ מירב כהן: כלא לעוקצי הקשישים

חברת הכנסת מכחול לבן מבקשת להטיל עונשי מאסר וקנסות על עוקצי קשישים, שעד היום סוגרים חברות-עוקץ, מקימים חדשות וחומקים מעונש.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ב' באייר תשע"ט

ח"כ מירב כהן: כלא לעוקצי הקשישים-ערוץ 7
ח"כ מירב כהן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

אם למישהו נדמה היה שעם כניסתה של מירב כהן לכנסת כח"כית ב'כחול לבן' איבד המאבק הציבורי נגד עוקץ הקשישים דמות מרכזית, נראה שמדובר בטעות.

בהצעת חוק שהגישה מבקשת חברת הכנסת לאפשר הטלת עונש של מאסר לעוקצי הקשישים.

בראיון ליומן ערוץ 7 מבהירה ח"כ כהן כי בניגוד למה שנדמה, ואולי גם בניגוד למה שהגיוני היה שיקרה, המציאות כיום אינה מאפשרת השתת מאסר על עברייני עוקץ נגד קשישים, ולמעשה הם גם אינם נענשים כלכלית באופן אישי.

"גם כשהמדינה חוקרת ואוספת ראיות ומגלה שחברה פעלה בניגוד החוק ועקצה קשישים היא רק מטילה עיצום כספי על החברה. בפועל מה שקורה הוא שהחברה נסגרת, הקנס לא משולם והנוכלים פותחים חברה חדשה וממשיכים לעשות מיליונים על גבם של חסרי אונים".

במציאות שכזו מבקשת כהן לתת למדינה כלי עבודה נוסף, כהגדרתה, "על פי הצעת החוק הרשות לסחר הוגן, שהיא הרגולטור, תוכל להטיל עונש של מאסר, וגם בתהליך מנהלי קצר יותר יוטל קנס אישי על האדם כדי שגם אם הוא סגר את החברה הוא לא יוכל להתחבא יותר. אנחנו מבקשים לייצר סנקציות אישיות וכך אנחנו מאמינים שתיווצר הרתעה שתפחיד את אותם נוכלים מלעשות עוול לאותם קשישים".

מדבריה של חברת הכנסת כהן עולה כי כיום אין גם מניעה חוקית לבעל חברה שכזו לפתוח חברה חדשה אחרי שהחליט על סגירתה של הקודמת. "יש יועצים משפטיים שחושבים שזו פגיעה בחופש העיסוק. אני לא חשובת כמוהם. זה נראה כמו פרקטיקה, אותם אנשים פועלים באותו חדר עם אותם מאגרי לקוחות, ורק משנים את השם של החברה בתוך 24 שעות וממשיכים בשלהם".

עם זאת מציינת כהן כי במידת מה התופעה הצטמצמה בעקבות הקמפיין הציבורי אותו הובילה. "לא מעט חברות נסגרו וחטפו קנסות, אבל הם מנסים להמציא את עצמם מחדש. עכשיו הם עברו לשירותים פיננסיים. במקום למכור שמיכות ותכשיטים הם מציעים לנו למצוא לנו כספים אבודים וימנעו ביטוחים כפולים. כל מיני שקרים שמתבססים על מאגרי מידע חינמיים ולוקחים אלפי שקלים על אוויר. הנוכלים האלה רק משנים את פניהם ועד שהם לא ישבו בכלא וישלמו מחיר גבוה, הפחד לא יהיה מספיק משמעותי".

"ככל הידוע מדובר באנשים שיושבים בארץ. בתעשייה הזו עושים שימוש ב'קופים'. בעלים רשומים ברשם החברות, אבל מאחורי הקלעים עומד נוכל אחר שרק משלם למישהו שיעמוד מקדימה כדי שלא יגיעו אליו. זו פרקטיקה מוכרת על ידי פושעים, אז לא תמיד אנחנו יודעים מי עומד מאחורי הקלעים".