דגל ישראל
דגל ישראל צילום: אייסטוק

הרב יונה גודמן סבור, שבימים חשובים אלו משפחות רבות "הולכות להשתתף" באירועים שונים, "יהיה זה טקס בקהילה לכבוד יום הזיכרון, תפילה חגיגית בליל יום העצמאות או אירוע משפחתי ביום העצמאות עצמו".

לדעתו, אנו עלולים למצוא את עצמינו כשהעיקר חסר מן הספר' "פעמים רבות, המבט הרוחני על משמעות הימים אלו מוקנית (או שלא) במסגרות אחרות, כמו סניף של תנועת הנוער או טקס בבית הספר. טוב שאלו פועלים, אך את עיקר היחס לערכי היסוד הגלומים בימים אלו, עלינו, ההורים – להקנות ולטפח".

הרב מציע להוסיף גם אירועים ביתיים – למשל, לבחור דמות מסוימת של מי שנפל במערכות ישראל או בפיגוע טרור, שלזכרו נדליק נר זיכרון בחיק המשפחה, תוך שאנו מסבירים לילדינו לכבוד מי אנו מדליקים ומדוע. כן הוא מציע לחפש הזדמנויות לשוחח עם ילדינו על המשמעות הרוחנית של ימים אלו, כגון בסעודה משפחתית לכבוד חג העצמאות.

הרב גודמן מדגיש: "יש נטייה אצל משפחות רבות לקיים פעילות יפה במסגרת סעודת חג העצמאות, שתכניה ממוקדים בידע היסטורי. דרך חידון או משחק מקנים או מתחרים סביב ידיעת תאריכים, שמות מלחמות ועוד. זה כמובן חשוב, ואף משדר לילדים שהמדינה חשובה לנו, אך זה ממש לא מספיק. חיוני גם לדבר על תכנים, דוגמת משמעות הסמיכות של יום הזיכרון ליום העצמאות".

לדבריו, "צריך לזכור שהצמדת שני הימים אינו דבר מובן מאליו. בארה"ב חודשים שלמים מפרידים בין יום הזיכרון שלהם ליום העצמאות שלהם. ההצמדה אינה קלה לכולם, עת אנשים צריכים תוך שניות לעבור מאבל וזיכרון לשמחה גדולה.

"אך לדעתי, יש במבנה זה תוספת משמעות ועומק עליו אפשר לדון עם הילדים, תוך ששואלים אותם: מדוע בכל זאת הצמידו את שני הימים? עבור רבים, וחרף הקושי: בזכות עומק הזיכרון והכאב של יום הזיכרון, ניגשים ליום עצמאות בצורה רצינית יותר, מבינים בצורה עמוקה יותר מהו יום העצמאות ולא הופכים את היום ליום סתמי של חופש ומסיבות. כן להפך, בזכות שמחת יום העצמאות, אנו מתבוננים ביום הזיכרון מתוך הבנה גדולה יותר".

הרב גודמן מסיים בקריאה לנו, ההורים: "עלינו למצוא את הדרכים כדי לסייע לילדינו להוסיף קומה בבניינם הרוחני דרך המפגש החי עם שני ימים חשובים אלו. להבין טוב יותר במה זיכה אותנו הקב"ה לחיות בדור תחיה רב הוד זה ומה משמעות הדברים לחיינו".