הקולנוע העצמאי

הרוח הישראלית בקולנוע המקומי העכשווי היא בעיקר רוח נכאים. לכן יש מקום לעלילות חדשות שיגוונו לנו את לוח השידורים ביום העצמאות

אבי סגל , ג' באייר תשע"ט

אבי סגל
אבי סגל
צילום: עופר עמרם

יותר מזכייתו של נציג ישראלי בחידון התנ"ך, יותר מהנכבה של הפרגיות בפארקים הלאומיים, ישנו ריטואל אחד ששום יום עצמאות אינו שלם בלעדיו: לוח השידורים של ערוץ הקולנוע הישראלי.

'גבעת חלפון' ו'חגיגה בסנוקר', 'סלאח שבתי' ו'השוטר אזולאי', כולם כאן. גם מקום 'הלהקה' של מדליק המשואה אבי נשר לא נפקד משידורי החג, שלא לדבר על 'מבצע סבתא' הבלתי נמנע. אותם סרטים חוזרים שנה אחרי שנה. רובם קומדיות בנות 40 שנה ויותר, כאילו מישהו במחלקת היולדות של חגי ישראל החליף את יום העצמאות בפורים. אין להתפלא על כך: כיום הרוח הישראלית מיוצגת בקולנוע כרוח נכאים, ולכן הדרמות הקולנועיות הישראליות העכשוויות זמינות לצפייה בעיקר בימי הזיכרון.

מה שחסר לקולנוע הישראלי בן זמננו הוא מקבץ חדש של סרטים פטריוטיים ומעוררי גאווה, שיוכלו לרומם את רוחנו וגם להיות מוקרנים בימי העצמאות בעתיד. זוהי זכותו הטבעית של העם היהודי, לצפות בסרטים שיחזירו לו את האמונה ברוח הישראלית ולא רק ילעגו לה. לפיכך נתכנסתי, כותב טור זה, בתוקף זכותי הטבעית וההיסטורית, להכריז בזאת על רעיונות לסרטים חדשים מתוצרת כחול-לבן, סרטים שעשויים להיות נכסי צאן ברזל תרבותיים של המדינה היהודית בארץ ישראל, היא מדינת ישראל.

'היום השביעי': חייזרים פולשים לכדור הארץ ותוקפים את ערי ישראל בעיצומו של יום השבת. העם היהודי מתאחד כדי להיאבק על קדושת היום, ואפילו נשיא המדינה נושא נאום רב השראה תחת הכותרת "בני מאדים בחרו בטרור". שני אזרחים אמיצים, האחד תלמיד עילוי מישיבה ירושלמית והאחר גוי של שבת, יוצאים יחד לכיוון חללית האם של האויב. חלוקת התפקידים ברורה: היהודי מתפלפל בדיני צבא ומלחמה, בעוד הגוי משתיל את המסרים במערכת המחשב המרכזית של הפולשים. המשימה מוכתרת בהצלחה, החייזרים מגלים מהי תורת חיים ומצטרפים לאחת מישיבות ברסלב בצפת, שם הם יכולים ללמוד כרצונם מבלי שמישהו יראה בהם משהו חריג.

'מר שמידט הולך לירושלים': גורמים פוליטיים מושחתים, שמנסים להעביר תוכנית גירוש חדשה, מחפשים אחר פוליטיקאי שיוכל לשמש כבובה על חוט ולסייע להם בתוכניתם הזדונית. לצורך העניין הם משריינים מקום בכנסת ליהודי פשוט ותמים, מדריך טיולים ביו"ש בשם בנימין זאב שמידט. אלא שתוכניתם משתבשת כשהח"כ הטרי מחליט להגיש הצעת חוק להקמת שמורת טבע לאומית דווקא באזור המיועד לפינוי. בעזרת מזכירתו הממולחת, שמידט מצליח במאבק מול חברי מפלגתו, מעביר את החוק ומונע את הגירוש הצפוי. מובן שבסצנה האחרונה בג"ץ מתערב ופוסל את החוק של שמידט, וכך מצליחה הממשלה לגרש את היהודים מבתיהם, לחזק את המשילות ולשמור על הדמוקרטיה מפני האזרחים הטיפשים.

'בראשית 13': סרט המבוסס על אירועים עתידיים אמיתיים. בעקבות הצלחתה של החללית הישראלית 'בראשית 11' לנחות על הירח, נשלחת לשם חללית נוספת והפעם עם צוות של שלושה אסטרונאוטים. תקלה טכנית גורמת לפיצוץ ברכב החלל ומביאה לביטול המשימה, וכל שנותר הוא להחזיר את הצוות הביתה. בעזרת שורה של מונחים מקצועיים שאף אחד מהצופים לא מבין, מצליחים אנשי מרכז הבקרה להחזיר את האסטרונאוטים האמיצים לכדור הארץ. למרבה הצער, בעקבות טעות אנוש, הם לא נוחתים בפלורידה אלא בפתח תקווה, ומשם כידוע כבר אי אפשר לחזור.

על דרמת האיגרוף העוצמתית 'שוקי 4' ועל הסרט המוזיקלי-פטריוטי 'יענקל יודל מענדי' יסופר בוודאי באחד מימי העצמאות הבאים. חג שמח שיהיה.