תחבורה בשבת? רק באמצעות מוניות שירות

על פי תשובת משרד התחבורה לעתירה מנהלית בנושא שהוגשה לבית המשפט עולה כי בקרוב יופעלו קווי מוניות שירות נוספים בשבתות

בן שאול , ג' באייר תשע"ט

מונית
מונית
צילום: ISTOCK

מוניות שירות חדשות, שיפעלו במסגרת רפורמה חדשה ליצירת קווים נוספים, יפעלו בשבת – כך הודה השבוע משרד התחבורה בתשובה לעתירה מנהלית בנושא שהוגשה לבית המשפט.

הקווים החדשים יפעלו בכל רחבי הארץ, כולל בירושלים, בתוך העיר ובקווים אליה וממנה.

תשובת המשרד הגיעה בעקבות עתירה שהוגשה על ידי עו"ד אורן ביאלר, בשם חברת מוניות חי, נגד הזכיה של חברת 'ארגון מוניות תל אביב קווים 4-5 ' במכרז להפעלת מוניות שירות בתל אביב.

בעתירה נטען כי משרד התחבורה מעדיף חברות מוניות שפועלות בשבת ובכך מאפשר תחרות לא הוגנת. בתגובה, ציינו במשרד כי "אין מניעה שהתכניות להפעלת קווי מוניות שירות, יכללו פעילות בשבת, בהתאם לסטטוס־קוו הקיים מימים ימימה בנוגע להפעלת מוניות שירות".

התנאי היחיד שהוצב על ידם הוא "שככלל, תחבורה ציבורית מסובסדת לא פועלת בשבת", כך שבשבתות לא יהיה ניתן לעשות שימוש ברב־קו ולקבל את סבסוד המדינה להפעלת מוניות שירות.

במשרד הוסיפו כי במשרד התחבורה מודים כי "הוראות המכרזים נמנעו מלהתייחס לנושא הפעלת מוניות השירות בשבת", אולם, "הפעלת מוניות השירות בשבת המשיכה להיות אפשרית גם במסגרת אשכולות ההפעלה החדשים".

בתשובה לעתירה מצטט פרקליט משרד התחבורה גם חברי כנסת מהאופוזיציה בכנסת הקודמת, כמו דב חנין מהרשימה המשותפת וזנדברג ממרצ ומציין כי "ניכר כי עמדת המחוקק היתה והינה כי אין לשנות ממסגרת הסטטוס־קוו בנוגע להפעלת מוניות שירות בשבת, אשר במסגרתו, נתפסות מוניות השירות כחלק מהפתרון לתחבורה ציבורית בשבת".

בוועדה למען השבת טוענים כי "המצב האומלל שיוצר משרד התחבורה, הוא שלאחר הרפורמה יפעלו 110 קווי מוניות שירות ברחבי הארץ, כפול מהמצב היום. משמעות הדבר הכפלת חילולי השבת והרחבתם לכל הארץ, במה שעוד מוסבר בציניות מתחסדת כשימור הסטטוס־קוו".