הכתובת והתשובה
הכתובת והתשובה צילום: חיים בומש

הנוסעים בכבישי הארץ נתקלים לא פעם במבטם בכתובות גרפיטי מקוממות כאלה ואחרות על גדרות, קירות וכיוצא באלה.

בעוד רובנו רואים וממשיכים הלאה, חיים בומש, מנהל הישיבה בקרית שמונה, חש שלא יוכל להבליג אל מול הכתובות מרפות הידיים 'למה התגייסתי?' והחליט לעשות מעשה.

בשיחה עם ערוץ 7 הוא מספר על החלטתו להפוך במחי מספר תוספות קטנות לכתובות המקוממות את משמעותן מביטוי המבקש להביע זלזול כלפי הגיוס לצה"ל לביטוי של גאווה על הגיוס לאחת מחטיבות החי"ר.

בומש מספר על הכתובות המוכרות שנראה מצורת הכתב שלהן שנכתבו על ידי אותו אדם והן נמצאות באתרים שונים ברחבי הארץ, בעיקר במקומות קשים לנגישות.

בומש עצמו מציין כי חיכה לראות את אנשי מע"צ ממהרים למחוק את הכתובות, אך משראה שמחיקה כזו אינה מתבצעת החליט לעשות מעשה ומזה חודשיים בנסיעותיו הרבות ברחבי הארץ הוא מחזיק ברכבו תרסיס שבו הוא "מתקן" את הכתובת ומניק לה משמעות אחרת.

את השיחה עם בומש אנחנו מקיימים זמן קצר לאחר שסיים עוד "תיקון" של כתובת נוספת, הפעם בצומת כח שבגליל העליון כשהיה בדרכו לפגישה עם משפחה שכולה. התיקון שהוא מבצע פשוט מאוד: "אתה מנקד את האות ל' בשווא וכותב תוספת - 'לגולני' או 'לגבעתי'. במאמץ קטן אני משנה ואני יודע שהדברים הללו חודרים ללבבות. כמו שזה מפריע כך זה גם מתקן".

"תיקוני" הכתובת שבומש מבצע נכתבים בצבע שונה מזה שבו נכתבה הכתובת המקורית, וכך גם ה"תשובה" שהוא מוסיף לכתובת המתריסה. התוצאה היא שלצופה בכתובת המחודשת ברורה גם כוונת הכותב הראשונית, אבל גם כוונתו של המתקן, של בומש.

"אני כבר רואה את הכתבות האלה כבר שנתיים שלוש, ואני אומר די. זה הגיע לי עד למעלה. לא יכולתי עוד ואמרתי שהגיע הזמן לעשות מעשה".