השר דרעי: רב המשותף על המפריד

בבית העלמין שליד כפר עציון התקיים טקס לזכרם של החללים שנפלו בקרב ההגנה על הגוש.

ערוץ 7 , ג' באייר תשע"ט

השר דרעי, שלמה נאמן ואל"מ דוד שפירא
השר דרעי, שלמה נאמן ואל"מ דוד שפירא
צילום: דוברות מועצת גוש עציון

ביישוב כפר עציון, התקיים טקס זיכרון לנופלי הגוש, במעמד שר הפנים אריה דרעי, מח"ט עציון אל"מ דוד שפירא וראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן.

השר דרעי, נציג הממשלה בטקס, אמר כי "הנה אנחנו שוב כאן בגוש עציון, כשהכל מסביב הולך ונבנה וגדל כאן דור שלישי בהתיישבות, ואנחנו כאן כדי להישאר אמונתם וחלומם של תושבי כפר עציון ורבים אחרים שחלמו לשוב לכאן לאחר 19 שנים, ובעזרת השם הביאה את המקום מחורבן לתקומה שאתם רואים במו עינכם".

"הזמן לא משכך את הכאב והפצע ממאן להגליד. אנחנו אילמים מולכם. מול השכול הכבד. כי אין מילים היכולות לבטא את הכאב שלכם מול הידיעה ששום דבר בחייכם, לא יהיה דומה למה שהיה לאחר אותה נקישה מהוססת בדלת", הוסיף השר.

הוא הצהיר, "נמשיך ונפעל להשבת נעדרי צה"ל אשר יצאו מביתם למלא את משימת ההגנה ולא שבו. ואנו נושאים תפילה להחלמתם של פצועי צה"ל, הנושאים בגוף ובנפש את צלקות המאבק על קיומנו.
בימים האחרונים קיבלנו תזכורת כואבת למציאות האכזרית בה אנו חיים, חווינו שוב את הכאב על בשרנו במותם של ארבעה אזרחים חפים מפשע. אנחנו יודעים, יש מחיר לקיום שלנו כאן, לחירות שלנו. ואנחנו ביראה ובחרדת קודש, נכונים לשלם אותו".

הוא פנה למשפחות השכולות ואמר, "משפחות יקרות, אנחנו חיים את הזכות, במחיר שאתן שילמתן.
את מחיר חירותנו הנקנית בדם. אנחנו מוכנים ועסוקים במניעת המלחמות הבאות, בכל כלי ואפיק העומדים לרשותנו. מרן הרב עובדיה זצ"ל היה ידוע בחיבתו לחיילי צה"ל היקרים: חיילי צבא הגנה לישראל מוסרים נפשם בכפם, נכנסים לגוב האריות, כמה צריך לברך אותם לראות חייל? צריך לנשק אותו! הוא מוסר את עצמו בשביל עם ישראל! הוא נותן לנו ללמוד תורה, נותן לנו להתפלל".

"גם כאשר ישנם המעוניינים לחדד את המחלוקות ולמצוא את המפריד בתוכנו. צריך לזכור את כוחה של האחדות והמכנה המשותף בעם ישראל, דתיים חילונים וחרדים. רב המשותף על המפריד. נוסחת האחדות והחיבור. חיבור בין ציבורים שונים; אחדות בין חלומות שונים; זה סוד ההצלחה שלנו והתשובה הטובה ביותר מול אוייבנו ומבקשי רעתנו. האובדן שלנו כבד מנשוא. נחמתנו היא להמשיך את דרכם של יקירינו ולהגשים את חלומם. אנחנו עם שוחר שלום ומתפלל לשלום. ידנו האחת מושטת לשלום לכל שכנינו החפצים בשלום, וידנו השנייה אוחזת בחרב דוד ובעזרתו של צור ישראל כדי להגן על עמנו נגד מבקשי נפשנו", סיכם דרעי.

שלמה נאמן ראש מועצת גוש עציון הוסיף, "כאן נפלו מיטב בנינו ובנותינו בהגנה על הגוש ויותר מכך בהגנה על ירושלים. 'אם קיימת ירושלים עברית אזי התודה הראשונה של ההיסטוריה הישראלית ושל העם כולו נתונה על כך בראש ובראשונה ללוחמי גוש עציון' - כך הספיד דוד בן-גוריון את נופלי הגוש.
למחרת נפילת הגוש קמה המדינה ויום נפילתו הוכרז כיום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. כל העם אחד ומאוחד מתייצב היום על קברי גיבורינו".