אושוויץ
אושוויץ צילום: רויטרס

במהלך ראיון אותו העניק יאיר לפיד לתקשורת הפולנית לציון יום השואה בישראל, הוא האשים את הפולנים בלקיחת חלק בהקמת ותפעול מחנות ההשמדה שהקימו הנאצים על אדמת פולין, וטען כי הפולנים לקחו חלק פעיל ברצח יהודים בשואה.

הראיון, אותו העניק לפיד לכותב שורות אלו המשמש גם כתב של ערוץ 7, התפרסם באתר האינטרנט הפופולרי בפולין ONET ועורר סערה עצומה במדינה, תוך שהוא גורר גל של תגובות וגינויים רבים.

מוזיאון אושוויץ-בירקנאו פירסם הודעת גינוי מיוחדת בה השוו את דבריו של לפיד למכחישי השואה. "הצהרה כזו מפי פוליטיקאי ישראלי ידוע פוגעת בדיוק כמו עימות עם מכחיש שואה. בשני המקרים מדובר בשקר הנאמר במודע. שימוש בשואה ככלי משחק פוליטי הוא לשים ללעג את קורבנותיה", נכתב בהודעת מוזיאון אושוויץ-בירקנאו.

הכתבה שכללה את הראיון עם יאיר לפיד התפרסמה בתוך זמן קצר בכלי תקשורת רבים בפולין ועוררה סערה עצומה. היא גררה אלפי תגובות של קוראים פולניים, חלקם התבטאו באנטישמיות קשה.

לפיד נחשב לפוליטיקאי שהעביר את הביקורת החריפה ביותר על "החוק הפולני" וגם במהלך הראיון שקיים עם פורטל האינטרנט הפולני ONET סירב לחזור בו מההתבטאויות נגד ממשלת פולין וטען כי היא מעניקה "אור ירוק" לאנטישמיות בפולין.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו