הסדר טיעון עם הנער בפרשת דומא

ביהמ"ש קבע כי הוא היה מעורב בתכנון האירוע בדומא, אך הוא הורשע רק בקשירת קשר לפשע. הקטין הורשע במעורבות באירועי "תג מחיר" נוספים

ערוץ 7 , ז' באייר תשע"ט

גם הבתים של עדי הראייה נשרפו. הבית השרוף בדומא
גם הבתים של עדי הראייה נשרפו. הבית השרוף בדומא
צילום: Abed Omar Qusini, רויטרס

ביהמ"ש המחוזי מרכז קבע כי הקטין שהיה מעורב בתכנון הפיגוע בדומא, בו נרצחו בני משפחת דוואבשה ז"ל, ביצע שורה של עבירות חמורות, לאחר שהקטין הודה בהן במסגרת הסדר טיעון.

מדובר בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע ממניע גזעני, הצתה, השחתת פני מקרקעין ממניע גזעני, חבלה במזיד והיזק בזדון ממניע גזעני (11 עבירות). הנאשם היה קטין בעת ביצוע המעשים.

הקטין הודה בכתב אישום מתוקן במסגרת הסדר טיעון, שנחתם לאחר מספר ישיבות גישור, ונקבע כי ביצע את העבירות המיוחסות לו בכתב האישום המתוקן.

עם זאת, המשפט יימשך בכל הנוגע לאישום הראשון של חברות בארגון טרוריסטי, הצדדים יטענו באופן חופשי ויוכלו להסתמך, בין היתר, על מוצגים שהוגשו וראיות שנשמעו במהלך המשפט עד כה. באישום זה תינתן הכרעת דין של בית המשפט.

על פי האישום הראשון, היו הנאשם ואחרים שזהותם ידועה חברים בארגון טרור אשר שם לו למטרה להביא לתבערה ביטחונית על רקע לאומני ובין דתי. תכניות הפעולה של הארגון כללו פגיעה בערבים חפים מפשע וברכושם ובקודשי דת נוצרים ומוסלמים, וזאת במטרה לעורר מדנים בין חלקי האוכלוסייה באופן שיביא למתיחות על רקע לאומני ויחייב את מדינת ישראל להשקיע תשומות רבות על מנת להחזיר את השקט והסדר. הפעולות האלימות אותן ביצעו הנאשם והאחרים במסגרת ארגון הטרור נועדו להעביר מסר מרתיע ולזרוע אימה ופחד בקרב האוכלוסייה הלא יהודית. הנאשם והאחרים פעלו מתוך מניע אידאולוגי בכוונה להביא לשינוי מדיניות השלטון ולכך שהמדינה תתנהל לפי חוקי התורה. כאמור, באישום זה תינתן בהמשך הכרעת דין של ביהמ"ש.

על פי האישום השני בו הודה הקטין, הוא היה מעורב בתכנון הפיגוע בדומא, בו נרצחו סעד ורהאם דוואבשה ובנם עלי, ובנם הנוסף, אחמד, נפצע באורח קשה. תחילה הואשם הקטין בקשירת קשר לרצח אך בכתב האישום המתוקן הומר האישום לקשירת קשר לביצוע פשע ממניע גזעני.

על פי האישום השלישי, ההצתה בעקרבה, הנאשם ואחרים הציתו מחסן תבואה הצמוד לביתו של תושב הכפר עקרבה. הנאשם והאחרים ריססו על קיר לבנים הסמוך למחסן התבואה את הכתובת: "תג מחיר נקמת היהודים", שפכו את הנוזל הדליק מהמיכל שהביאו עימם על ערימות החציר, הציתו אותן ונמלטו מהמקום. באישום זה נקבע כי הנאשם ביצע עבירות של הצתה והשחתת פני מקרקעין ממניע גזעני.

על פי האישום הרביעי, הקטין ואחרים הציתו מונית בכפר יאסוף וריססו על קיר בית את הכתובת "תג מחיר". בגין אישום זה נקבע כי הנאשם ביצע עבירה של חבלה במזיד והשחתת פני מקרקעין ממניע גזעני.

על פי האישום החמישי, ניקוב צמיגים בבית צפפא, הקטין ואחרים הגיעו ב- 14.1.15 לבית צפפא, הצטיידו בתרסיס צבע ודוקרנים, וניקבו צמיגים של 11 כלי רכב שחנו ברחוב, כאשר הם מרססים על כל אחד מכלי הרכב את הכתובת "צו תיחום". זאת כאות מחאה על צו שחתם עליו ב-17.12.14 מפקד כוחות צה"ל ביהודה ושומרון, צו בדבר שטח צבאי סגור למאחז המכונה "גבעת הבלאדים" האוסר על כל אזרח ישראלי להיכנס או לשהות בשטח הסגור. בגין אישום זה, נקבע כי הנאשם ביצע עבירות של היזק בזדון ממניע גזעני ב- 11 מקרים.

על פי ההסדר, הנאשם יופנה לשירות המבחן לתסקיר חובה. המדינה תדרוש להטיל על הקטין עונש של 5.5 שנות מאסר בפועל. ההגנה תטען באופן חופשי לעונש.

השיקולים להגעה להסדר היו, בין היתר, הודאה ולקיחת אחריות של הקטין, וכן הערות ביהמ"ש והשופט המגשר.

בפרקליטות מבקשים להבהיר כי "בכל הנוגע לאישום בעניין הפיגוע בדומא מדובר במי שגם על פי כתב האישום המקורי לא היה בזירה ומלכתחילה לא הואשם ברצח, אלא במעורבות בתכנון הפיגוע. ריחוקו מהזירה מקשה על הוכחת קיומה של כוונת הקטילה הנדרשת לצורך הרשעה בקשירת קשר לרצח. בעצם ההודיה, מוותרת ההגנה על האפשרות לערער על ההחלטה במשפט הזוטא. בין היתר, מוותרת ההגנה על האפשרות לערער על הקביעות בנוגע להודאות הקטין בפני המדובבים במסגרת התרגיל אשר התקבל כקביל על ידי בית המשפט במסגרת ההחלטה במשפט הזוטא. במסגרת ההסדר, תבקש המדינה לשכנע את בית המשפט כי הנאשם הקטין חבר בארגון טרור. מעתה יתרכז המשך המשפט בנאשם 1, עמירם בן אוליאל, אשר ההודאות שמסר לגבי ביצוע הפיגוע בדומא התקבלו במשפט הזוטא".