חיילים
חיילים צילום: דובר צה"ל

בשנים האחרונות ערכו באגף כוח האדם לא מעט עבודות מטה נרחבות בתחום תנאי השירות והמעטפת לפרט ועד למתן כלים נוספים למפקדים.

"צה"ל הוא צבא העם", מסבירים באכ"א, "ולכן, על מנת לממש את ייעוד צה"ל תוך שמירה על כבוד האדם וחירותו וצרכי הצבא לצד צורכי החייל, יצאו לדרך מספר פרויקטים אשר נועדו להגדיל את ההזדמנויות אשר עומדות בפני החייל ולהעניק לו ליווי צמוד לאורך הדרך".

הגברת המשמעת וצמצום הכליאה

מתוך הבנה הולכת וגוברת בצורך לטיפול בשורש הבעיה בקרב משרתים אשר נעדרים משירות, יצאה לאחרונה לדרך רפורמת בתי הדין המשמעתיים - ענישה ללא מחבוש לצד הגבלת ימי המחבוש והעסקת חיילים בזמן ריתוק. את הנתונים אפשר כבר לראות: אם בשנת 2017 סך ימי הכליאה עמדו על כ- 15,685 בשנת 2018 ניתן כבר לראות ירידה משמעותית לכ-17,731 ימי כליאה.

כמו כן, באכ"א מספרים כי הוקמה ועדה אינטגרטיבית - אותה הוועדה נועדה להרחיב את הכלים האפקטיביים הניתנים למפקד ולאפשר לחייליו שירות משמעותי.

אם בעבר היו ניתנות הקלות שירות אשר לא תואמות את אופי השירות ביחידה החייל בסופו של דבר התבקש לעזוב את היחידה, ואילו כעת במקרים חריגים החייל יוכל להגיע לוועדה בראשות אל"ם אשר בו יוחלט האם לשנות לו שיבוץ, לפטור משירות, לקצר את יום העבודה למינימום שש שעות עבודה ואפילו הגדרת יום פרט שבועי.

החלת תסקירי עונש בצה"ל

חיילים הצפויים להיות מוכתמים ברישום פלילי מלא נוכח הרשעתם בפני בית הדין הצבאי, יוכלו לפנות ולקבל תסקיר עונש. הנוהל החדש ייבחן במסגרת תוכנית הרצה ("פיילוט"), שהחלה בינואר האחרון.

12 חיילים אשר הורשעו בעבירות עריקות והיעדרות משירות פנו בבקשת שיופנה תסקיר עונש אשר נערך על ידי מערך גחלת בו סקרו את הנסיבות הסוציאליות של אותו החייל, נסיבות ביצוע העבירה וכמו כן בחנו צפי להמשך שירות תקין. אותו התסקיר הוגש לבא כוח הנאשם ובהמשך הוגש במסגרת הטיעונים לעונש.

בית הדין המשלב

התוכנית המיוחדת התחילה לפני כשנה כפיילוט בזרוע האוויר והחלל ובאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה. מטרת התוכנית הינה לקיים הליך שיקומי ולטפל בשורש הבעיה שהובילה את החייל לביצוע היעדרות מן השירות ולהחזירו לשירות תקין. עד כה את התוכנית סיימו בהצלחה 12 חיילים שסיימו את התוכנית בהצלחה ורישומם הפלילי נמחק. לאורך כל התהליך החייל מלווה על ידי מפקדו וקצינת השילוב. אותם העריקים שמביעים מוטיבציה לסיים את שירותם, ומעוניינים לחזור לשרת ולהיות חיילים טובים יותר מקבלים סיוע וליווי צמוד בשיתוף היחידה שלהם תוך פיקוח של בית הדין במשך שנה.

בית הספר סיבה

בית הספר סיבה של חיל החינוך והנוער אמון על העברת סדרות בנות ימויים עד שלושה למפקדים בצה"ל החל מקורס המ"כים ועד לקורס המ"פים. אותן הסדרות המועברות מקנות מודעות, ידע וכלים להתמודדות פיקודית מיטבית בסביבה מגוונת בה יש לתת קשב מתאים לחיילים לצד יצירת שייכות ולכידות ביחידה.

כיום בצה"ל ישנם 15,500 עולים ותיקים וחדשים, כ-3,300 נערי מכא"ם, וכ-6,000 משלימי השכלה וזוהי רק דוגמא קטנה לכל האוכלוסיות הייחודיות אשר קיימות כיום בצה"ל. לכן, על מנת לייצר השתלבות חברתית מיטבית באכ"א הבינו כי העיקר נמצא אצל המפקד.

הסדרות עוסקות בתחומים כמו מודעות תרבותית לצד ידע תרבותי, ומיומנויות כמו כיצד להעביר ראיון אישי, כיצד להתמודד עם אתגרים פיקודיים ועוד שלל תחומים ונושאים בהם המפקדים נדרשים לעסוק.

"בשנת 2017 הכשרנו מעל 5700 מפקדים בצה"ל והדרישה הולכת וגדלה", משתפת רמ"ד תורה ומפקדים רס"ן רוית גרוסמן, "סוד ההצלחה של סדרת סיבה טמון במתן כלים יישומיים למפקדים בהתמודדות עם האתגר הפיקודי על אוכלוסייות הדורשות קשב אחר".

מערך גחל"ת

מערך גחל"ת אשר הוקם ב-2003 נועד על מנת לצמצם את תופעת הכליאה החוזרת, לסייע בתהליך צמצום הנשר וכמו כן להעמיק את מיצוי המתאימים לשירות מבין כלואי צה"ל ולהחזירם לשירות תקין.

האבחון לא ניתן לכל הכלואים בכלא הצבאי, אלא לאלו שנכלאו בשל עבירת "היעדר מן השירות", כלומר נפקדים ועריקים. במהלך האבחון, המאבחנת אשר יושבת מולם ומנהלת איתם שיחה בגובה העיניים חולשת על כל המעגלים הסובבים את אותו החייל הן בהיבטים צבאיים והן בהיבטים חברתיים על מנת לקבל תמונת מצב אודות אותו חייל.

פרויקט "נוה צדק" - מתקן הכליאה החדש בצה"ל

בשנת 2020 צפויים כלא 4, כלא 6, הפרקליטות הצבאית ובתי הדין הצבאיים כולם להתאחד ולעבור לבסיס האחוד אשר נמצא כבר בהליך בנייה מתקדם בבסיס בית ליד.

מטרתו העיקרית של מתקן הכליאה החדש, כך משתפים באכ"א, הינה לשפר את תנאי המחייה של הכלואים באמצעות מתקן איכותי שיענה על רווחתם, לשפר את התשתיות ובסופו של דבר להיא להתייעלות ארגונית ותפעולית בכל הנוגע לבתי הדין והכלא הצבאיים. באותו הבסיס יהיו 950 מקומות כליאה, כלל מחוזות השיפוט והפרקליטויות.

"לצד השיפור המשמעותי בסביבה בה יהיו הכלואים אנו רואים גם שיפור עצום בהיבט הלוגיסטי - האיחוד יוביל לחיסכון בניוד כלואים בין שני בסיסי הכליאה לבין בתי בדין בהם נשפטים", מספר גורם באכ"א.


תוכנית "יתד"

תוכנית "יתד" היא תוכנית לאומית המטפלת בנוער בסיכון בין הגילאים 18-25. אותה התוכנית אשר נעשית בשיתוף עם משרדי הממשלה שמה לה למטרה לסייע לאותם הצעירים לממש את הפוטנציאל האישי שלהם, להשתלב ולתרום לחברה ולקהילה תוך השגת עתיד בטוח ברמה האישית, המשפחתית והתעסוקתית.

בצה"ל הבינו כי קרוב למחצית מאותה האוכלוסייה משרתת בצה"ל, אותם הנערים בסיכון נמצאים בצבא ועל כן יש לקחת חלק ולהשתלב באותה התוכנית.

כיום ישנן 130 עובדות סוציאליות לכל הנוער אשר נמצאות בקשר תמידי עם גורמי צבא לצד ארבע עובדות סוציאליות אזוריות אשר עובדות ישירות מול צה"ל ובכך יכולות להגיע אל החיילים כשהם מלש"בים וכשהם מגיעים ללשכות הגיוס ולהתחיל את הסיוע והטיפול הרווחתי בשלב מוקדם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו