נדב אייל: הדמוקרטיה בסכנה, חייבים למנוע את חורבנה של ישראל

עורך חדשות החוץ בערוץ 13 מזהיר מהרפורמות במערכת המשפט, ''פקידים ושרים יעשו מה שבא להם. בג''צ יהפוך לגוף ממליץ, חותמת גומי''.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ח' באייר תשע"ט

נתניהו בישיבת הממשלה
נתניהו בישיבת הממשלה
צילום: חזקי ברוך

העיתונאי נדב אייל, עורך חדשות החוץ בערוץ 13, תוקף את הרפורמות במערכת המשפט שמתכננת הקואליציה החדשה בראשות נתניהו.

''הבוקר מתפרסם בהארץ ובישראל היום כי הליכוד מכין חבילת חקיקה שמשמעותה היא שהרשות המבצעת תהיה חסינה מכל התערבות של בתי המשפט. יש שורה של מנגנונים בהצעות הללו - חסינות מביקורת שיפוטית על החלטות מנהליות, שינוי הרכב בית המשפט העליון ועוד", כתב אייל בפייסבוק.

משמעות המהלכים, לפי אייל, היא ש''פקידים ושרים יעשו מה שבא להם. בג''צ יהפוך לגוף ממליץ, חותמת גומי ובית של מינויים פוליטיים. והכי חשוב לביבי: רה"מ יוכל לקבל חסינות, ובעצם כל מה שירצה.

''בשפה פשוטה: סיום הדמוקרטיה הישראלית", הדגיש אייל, ''זו לא הפרזה. זה פשוט המצב. אם ההצעות הללו יעבור ישראל לא תוגדר עוד כדמוקרטיה בשום מקום. זה יהיה יותר גרוע, חקיקתית, מטורקיה של ארדואן. יש לקוות שהן לא יעברו. אבל שלא תטעו: זה הופיע בכמה מקומות. האם זו 'עז' רק כדי שנתניהו יצליח לחלץ את מה שחשוב לו, החסינות? אולי. אבל תראו במה אנשיו מוכנים לשחק.

''ישראל כץ, גלעד ארדן, גדעון סער, גילה גמליאל - זה עליכם. וזה על עוד מישהו. הפוליטיקאי היחיד שרץ בבחירות האלה כ"ימין שפוי", וזה ציטוט. היחיד ששם את התמונה של בגין בכל שלטי החוצות שלו. משה כחלון מנע דברים כאלה בעבר. הוא חייב למנוע אותם כעת. 4 המנדטים שלו, יחד עם מתנגד או שניים בקואליציה, יכולים למנוע את חורבנה של ישראל שאנחנו מכירים.

''במקביל, ועם כל הכבוד לכך שאנשים עייפים מהבחירות, כל אדם שרוצה להציל את עצמו וילדיו ממדינה לא דמוקרטית חייב להכין עצמו להתגייסות מלאה למאבק ציבורי חריף ויוצא דופן. הדמוקרטיה בסכנה. זו לא קלישאה או סיסמה. זה קורה עכשיו", כך אייל.