פייסבוק. אילוסטרציה
פייסבוק. אילוסטרציה צילום: iStock

מחקר ישראלי חדש שערך ד"ר יצחק אלפסי, פסיכולוג חברתי מהחוג למדעי ההתנהגות במכללה האקדמית הדסה ירושלים, מגלה כי די בגלישה של 15 דקות בפייסבוק על מנת להגדיל את הסיכוי לסבול מדיכאון.

על פי המחקר שעיקריו מובאים בעיתון 'ידיעות אחרונות' הסיבה לכך היא שפייסבוק מנמיכה את תפיסת הערך העצמי בקרב הגולשים.

במחקר השתתפו 80 נבדקים בגילאי 19־35 אשר עושים שימוש יומי תדיר בפייסבוק. הנבדקים חולקו לשתי קבוצות: בקבוצת הניסוי התבקשו הנבדקים לגלוש במשך כ־15 דקות ב"פיד" של חשבון הפייסבוק שלהם.

בקבוצת הביקורת נתבקשו הנבדקים לגלוש במשך זמן דומה בדף הרשמי של "נשיונל ג'יאוגרפיק" בפייסבוק, שבו הגולש אינו נתקל במכריו. לאחר מכן התבקשו הנבדקים למלא שאלון שבחן את רמת הערך העצמי שלהם ואת תחושותיהם באותה נקודת זמן.

תוצאת המחקר מגלה כי הנבדקים שגלשו ב"פיד" שלהם הראו רמה ממוצעת נמוכה יותר של ערך עצמי ויותר תסמיני דיכאון מאשר הנבדקים בקבוצת הביקורת. הם נטו יותר להסכים עם קביעות כגון "אני נוטה להרגיש שאני כישלון", "אני מרגיש שאין לי הרבה במה להתגאות" והביעו יותר תחושות של חוסר תקווה, ייאוש ואכזבה מעצמם.

"ממצאי המחקר מעידים על כך שלחשיפה לרשתות חברתיות עלולה להיות השפעה שלילית מבחינה פסיכולוגית", אומר ד"ר אלפסי. "האפקט המצטבר של הפגיעה בתחושת הערך העצמי וברווחה הנפשית עשוי להיות משמעותי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו