חצבת
חצבתצילום: ISTOCK

משרד הבריאות פרסם שורת הנחיות לציבור בעקבות ההתפרצות העולמית של מחלת החצבת, בשל ירידה בשיעורי ההתחסנות בחלק מהמדינות.

''בישראל למעלה מ-70% מהמקרים הם בילדים", אומרים במשרד הבריאות ומדגישים כי מקרי התחלואה מופיעים בעיקר בקרב ילדים שאינם מחוסנים.

אוכלוסיית הילדים נמצאת בעדיפות עליונה לחיסון. לפי משרד הבריאות, כל הילדים צריכים להתחסן במנה הראשונה בגיל 12 חודשים ומנה שניה בכתה א'. ''ילדים שלא חוסנו עד היום - חשוב שימהרו להתחסן''.

לגבי אוכלוסיית המבוגרים – לפי נתוני משרד הבריאות, מעל 85% מהמבוגרים מוגנים מפני חצבת, בין אם כי קיבלו חיסון ובין אם כי נחשפו למחלה בעבר ועל כן אין דחיפות במתן חיסון.

כמו כן, המשרד קורא לציבור הנוסעים לאוקראינה, גיאורגיה, מדגסקר, אלבניה וליבריה להקפיד באופן מיוחד על היותם מחוסנים נגד חצבת טרם נסיעתם.

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, מדינות אלה הן בעלות שיעורי התחלואה הגבוהים ביותר ועל כן משרד הבריאות ממליץ למתכננים לנסוע למדינות אלה לשקול שנית אם מדובר בנסיעה נחוצה.

ככלל, בהתאם להמלצות ארגון הבריאות העולמי ומשרד הבריאות, מומלץ לכל אדם שנולד לאחר שנת 1957, לקבל שתי מנות חיסון נגד חצבת. מבוגרים שנולדו החל משנת 1978 ואילך נכללו בתכנית חיסון של שתי מנות נגד חצבת.

לגבי מבוגרים שנולדו בין השנים 1957-1977: לפי נתוני משרד הבריאות 85% לפחות מהם מוגנים כנגד חצבת בעקבות חיסון או תחלואה טבעית במחלה. נציין כי בחלק מקופות החולים ניתן לבצע בתיאום ישיר מולן, בדיקת נוגדנים פרטנית.