גרסה חדשנית ליצירה"כוכבי לכת"

אירוע מוסיקלי יוצא דופן עם היצירה האיקונית שחוללה מהפיכה בכתיבה לתזמורות ושימשה השראה לאינספור פסקולים בקולנוע ההוליוודי.

קובי פינקלר , ט' באייר תשע"ט

כוכבי לכת
כוכבי לכת
צילום: יח"צ

100 שנים בדיוק חלפו מאז בוצעה בבכורה עולמית "כוכבי לכת" -יצירתו האיקונית של המלחין הבריטי גוסטב הולסט .

היצירה חוללה מהפכה בחיי המוסיקה של המאה ה-20 ובכתיבה לתזמורות וחלחלה עמוק אל תוך דורות של מלחינים בריטיים ואמריקנים, כולל ג'ון ויליאמס שכתב את המוסיקה לסרטי "מלחמת הכוכבים" הפופולריים.

בערב יוצא דופן שיתקיים על הבמה בפסטיבל ישראל, תבוצע גרסה חדשנית ומסעירה ליצירה בחגיגה גדולה של פסנתרים וכלי הקשה.

הגרסה נוצרה במשותף ע"י 7 מן המלחינים הישראלים הבולטים (יוסף ברדנשווילי, אבנר דורמן, אבנר חנני, תומר יריב, אודי פרלמן, זיו קז'וקרו וישראל שרון), שתיזמרו את היצירה המקורית מחדש.

את היצירה יבצעו אנסמבל הפסנתרנים מולטיפיאנו אנסמבל הנקשנים טרמולו- שני ההרכבים המורכבים מטובי הפסנתרנים והנקשנים בני הדור הצעיר בישראל ואתם שני האמנים הוותיקים והמוערכים, הפסנתרן תומר לב ואמן כלי-ההקשה תומר יריב. ביחד יחשפו שוב את היצירה האלמותית והפעם דרך עיניים של מלחינים עכשוויים.

היצירה המרשימה שיצר הולסט היא ללא ספק דוגמא מרהיבה של ציור בצלילים ולכן בנוסף ליצירתו זו יבוצעו בערב זה גם היצירות ה "רפסודיה ספרדית" גרסה ל-2 פסנתרים ואנסמבל נקשנים מאת ראוול ו"לילה על הר קרח" - הגרסה המקורית (האבודה) משנת 1867 בגרסה ל-2 פסנתרים ו-2 נקשנים מוסורגסקי שמיצירותיו הושפע הולסט. שתי היצירות ביחד מפגינות גם הן אמנות מופתית של ציור בצלילים.

גוסטב הולסט (1874-1934), הלחין יותר מ 200 יצירות שכוללות אופרות, בלטים, מוסיקה קאמרית וסימפונית. יצירתו "כוכבי לכת" היא הידועה שבהן. הוא כתב את היצירה בעקבות השראה ואמונה חזקה ביותר באסטרולוגיה ובמיסטיקה הודית. בסוויטה זו הוא מקדיש פואמה סימפונית לכל אחד משבעת כוכבי הלכת הידועים במערכת השמש. לכל פרק בסוויטה טמפרמנט, קצב ותחושה שונה לגמרי על המאזין.

ביצירה ניכרות השפעות של מלחינים רבים ומגוונים, מצייקובסקי ועד דביסי, שהשפיעו לא רק עליה ספציפית, אלא גם על חלק מלחניו האחרים ועל כתיבתו הכללית של הולסט.

אנסמבל כלי ההקשה "טרמולו" מאופיין בנגינה אנרגטית ווירטואוזית. לאנסמבל נכתבות ומוקדשות יצירות מקוריות רבות כמו גם עיבודים.

האנסמבל מקדיש עצמו לרפרטואר העשיר שנכתב במקור לשילובים אלו, מבאך ומוצרט, דרך רחמנינוב או ראוול, ועד למלחינים בני-זמננו. המנהל המוזיקלי של האנסמבל הינו תומר לב, מהפסנתרנים הבולטים בישראל, אשר מצטרף בנגינה משותפת אל שלושה פסנתרנים צעירים, זוכי פרסים ואמנים בזכות עצמם.

כיום, שמונה שנים לאחר הקמתו, כבר זכה האנסמבל להופיע בסיורי קונצרטים רבים בארבע יבשות, כמו-גם לשתף פעולה עם כמה מן הגופים החשובים ביותר בעולם.

בשנת 2015 קיבל האנסמבל את פרס שרת התרבות ע"ש דניאל בנימיני להרכב הקאמרי הישראלי הטוב ביותר.