גילה אלמגור
גילה אלמגור צילום: רמי זרנגר

אוניברסיטת חיפה תעניק לשחקנית ולכלת פרס ישראל גילה אלמגור תואר ד"ר לפילוסופיה לשם כבוד בהוקרה על תרומתה הייחודית לעיצוב התרבות הישראלית.

התואר יוענק לה במסגרת אירועי חבר הנאמנים ה–47 של האוניברסיטה.

נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין אמר כי "לאורך הקריירה המפוארת שנמשכת למעלה משישים שנה, תורמת גילה אלמגור לתרבות בישראל תרומה יוצאת דופן בזכות כישרון משחק נדיר ומיוחד ובמקביל ליצירתיות שאינה נגמרת".

מאוניברסיטת חיפה נמסר כי התואר יוענק לגילה אלמגור "בהוקרה על תרומתה יוצאת הדופן לעיצוב התרבות הישראלית בזכות כישרון משחק נדיר ומיוחד במקביל ליצירתיות בלתי פוסקת; על הכבוד הרב שהנחילה למדינת ישראל בזכות פועלה מעבר לים והפרסים הבינלאומיים הרבים שבהם זכתה; על פעילות חברתית ייחודית ומשמעותית למען החברה בכלל ולמען ילדים בפרט; ועל מעורבותה המתמדת בציבוריות הישראלית".

גילה אלמגור נולדה בפתח תקווה בשנת 1939. את דרכה האומנותית החלה לפני כשישים שנה כשהופיעה לראשונה בהצגה על בימת תיאטרון "הבימה" ומאז ועד עצם הימים האלה היא דמות מפתח בתיאטרון הישראלי. לאורך תקופה של 60 שנה השתתפה גילה אלמגור בעשרות סרטים והצגות במגוון תפקידים בהם היא שיקפה את פניה הרבות של האישה הישראלית.

בנוסף ליצירה האמנותית רחבת ההיקף לה היא שותפה, עוסקת אלמגור בפעילות ציבורית והתנדבותית ענפה בין היתר בארגון אמני ישראל (אמ"י), כיו"ר סניף תל אביב של האגודה במלחמה בסרטן ואת עיקר תשומת הלב, החום והאהבה, השקיעה גילה אלמגור בפעילות של "קרן המשאלות של גילה אלמגור" שמטרתה רווחת ילדים חולים וילדים במצוקה והגשמת חלומותיהם.

במרוצת השנים זכתה אלמגור בפרסים ועיטורי הוקרה בארץ ובעולם, ביניהם, כלת פרס ישראל על תרומה לקולנוע הישראלי, פרס "כינור דוד" כשחקנית השנה בקולנוע ובתיאטרון (פרס בו זכתה 10 פעמים), פרס ראשון בפסטיבלי שיקגו ואטלנטה עבור הסרט "מצור", פרס "מרגלית" כשחקנית השנה בתיאטרון, פרס מפעל חיים בקולנוע בפסטיבל הסרטים הישראלי בניו יורק, פרס על מפעל חיים של האקדמיה הישראלית לקולנוע ושלושה תארי ד"ר לשם כבוד ממוסדות אקדמיים שונים.