הריקודגלים
הריקודגלים צילום: גילי יערי, פלאש 90

יום ירושלים מתקרב וגם השנה יתקיים בבג"צ דיון בעקבות עתירת עמותת 'עיר עמים' וקבוצת אישים נוספים נגד קיומו של מצעד ה'ריקודגלים'.

מחר (רביעי) יוצגו בבית המשפט התשובות לטענותיהם של העותרים. מי שיתייצב מול הטענות הוא עו"ד נתי רום שייצג את עמותת 'עם כלביא'. שוחחנו איתו ביומן ערוץ 7.

ב'עם כלביא' מבקשים לדחות את העתירה מיסודה משום שלטענתם ל'עיר עמים' כלל אין זכות עמידה בפני בית המשפט. "בית המשפט העליון לא אמור לאפשר לעמותות שמאל קיצוני שממומנות מאירופה לעתור ולהשתמש בבית המשפט ככלי פוליטי ולכן אין להן זכות עמידה. הן לא גורם שנפגע, בפרט כשהם טוענים שהמצעד פוגע בתושבים המוסלמים הרבים, אבל זה מפתיע, כי אף אחד מהתושבים המוסלמים לא מצא לנכון לעתור".

"אנחנו לא אופטימיים בנושא", מודה עו"ד רום כשהוא מתייחס לסיכוי שבית המשפט יפסול את העתירה מיסודה. "בזמן האחרון בית המשפט מאפשר ליותר ויותר אנשים פוליטיים לעתור ומכרסם ברשות העמידה וראינו שכאשר רגבים עתרה בית המשפט קבע שאין לה אפשרות לעתור, אבל כשמדובר בעתירות משמאל בית המשפט מאפשר זאת".

בין טענות העתירה נקבע כי הצעדה אמורה להתקיים באחד מעשרת הימים האחרונים של חג הרמדאן, "תושבים ורבבות מבקרים ומתפללים מוסלמים נוהגים להגיע ולשהות בתוך הרובע המוסלמי כדי להשתתף בתפילות במתחם אלאקצא", ומשום כך הלחץ והדחק עלול לייצר סיכון. על כך משיב עו"ד רום כי מדובר בניסיון של גורמי שמאל לחלק את ירושלים בפועל דרך בית המשפט לאחר שלא עלה בידם לקדם את תפיסתם בקלפיות. לטעמו הניסיון לקבוע כי במערב העיר ניתן לקיים צעדות בעוד במזרחה אין לקיים צעדות שכאלה הוא פגיעה בחוק יסוד ירושלים ולמעשה עבירה פלילית.

בדבריו מזכיר רום כי בעוד יום ירושלים מוגדר כיום חג בחוק הישראלי הרמאדאן אינו מוגדר ככזה, ומעשה כאשר מדובר בצעדה שנמשכת לאורך שעה אחת בלבד לעומת חודש שלם של רמאדן מדובר בפגיעה קשה בזכויותיהם האזרחיות של היהודים.

בין טענותיהם של העותרים נטען כי תיעוד מצולם מאירועים קודמים מלמד שהיו במהלך ה'ריקודגלים' "גילויי אלימות מילולית" שקשה היה לצפות בהם. רום מצידו משיב לדברים ומציין כי דווקא בעתירה הנוכחית לא צורפה קלטת המתעדת גילויים שכאלה, שכן מהשנים האחרונות לא ניתן היה למצוא גילויים שכאלה. באשר לתיעוד הישן אומר עו"ד רום כי בכל אירוע המוני עשויות להיות תופעות שוליות וזניחות, גם אם חמורות והוא עצמו מקווה שאכן תופעות שכאלה לא תישננה כפי שנראה שאכן אירע בשנים האחרונות.

בהקשר זה מעיר עו"ד רום כי למוסדות הציונות הדתית נשלחה בקשה מפורטת ובה דבריו של הרב חיים דרוקמן על סוגיה זו.

בדבריו דוחה עו"ד רום את טענת העותרים ולפיה העתירות הקודמות נדחו "בגלל לוח הזמנים הקצר השופטים הנכבדים דחו את העתירה מבלי לקיים דיון בה". לדבריו "זה לא נכון. התקיים דיון לגופו של עניין עשרות פעמים ובית המשפט העליון קבע שיש לקיים את הצעדה ולאפשר את האיזון בין האינטרסים השונים. מדובר בניסיון חוזר מדי שנה בשנה ואנחנו מקווים שבית המשפט יפסוק הוצאות משפט וישים סוף לסאגה הזו".