ליגת ווינר סל משנה את פניה

בישיבת הדירקטוריון שהתקיימה היום במשרדי מנהלת ליגת ווינר סל, הוחלט על שינוי שיטת המשחקים שהייתה נהוגה בשנים האחרונות

נרי וייס - ערוץ 7 , ט' באייר תשע"ט

פרנקל, יו"ר מנהלת ליגת ווינר סל
פרנקל, יו"ר מנהלת ליגת ווינר סל
אתר מנהלת ליגת ווינר סל

חוזרים לשיטת הסדרות. כמעט עשרים שנה אחרי שבליגת העל הישראלית בכדורסל שיחקו בשיטת סדרות לאורך כל משחקי הפלייאוף, הודיעה היום (שלישי) מנהלת ליגת העל בכדורסל כי חוזרים לשיטה שהייתה נהוגה כאן שנים ארוכות וקידמה את הכדורסל הישראלי, הביאה קהל אוהדים רב למשחקים וקידמה את עקרון הספורטיביות הרבה יותר מכל שיטה אחרת.

ההחלטה על החזרה לשיטת הסדרות התקבלה בתום ישיבת דירקטוריון שהתקיימה היום במשרדי מנהלת ליגת ווינר סל, שם הוחלט כי השיטה החדשה תתקיים כחלק ממתווה גדול שיחול למשך 3 שנים.

מדובר בצעד גדול וחשוב לכדורסל הישראלי בהווה ובעתיד, כשזה הושג בתום דיונים של חודשיים בין הקבוצות השונות ולאחר לחצים רבים מצידן של הקבוצות הגדולות וקהל אוהדיהן.

על פי ההסכם תעבור ליגת העל למתכונת של סדרות בשיטת הטוב משלושה משחקים ברבע, חצי וגמר הפלייאוף ושיטת הפיינל פור ההזויה על פיה נקבעה זהות האלופה במשחק אחד על כל הקופה, שיטה שעיקרה היה פגיעה בהגמוניה ובשליטה של מכבי ת"א בליגה במשך השנים, תסיים את דרכה.

כמו כן הוחלט בישיבת הדירקטוריון כי משחקי הסיבוב השלישי בליגת ווינר סל, שעיקרו את כל שני הסיבובים הראשונים והפכו לשיממון מוחלט את הענף כולו בידיעה כי רק בחודש מאי מתחילים לשחק כדורסל, יסתיימו גם כן וייעלמו ואת מקומם תתפוס שיטת הפלייאוף עליון ותחתון - כנהוג בליגת העל בכדורגל.

שיטה זו תביא לעניין רב כשמשחקי הפלייאוף העליון יפגישו בין הקבוצות החזקות פעמים רבות כשאלה ישחקו בשיטה של סיבוב אחד בן חמישה משחקים. שתי הקבוצות שיסיימו בשני המקומות הראשונים בבית התחתון יעפילו לפלייאוף. הקבוצה שתסיים אחרונה, תרד ליגה.

גם שיטת השחקנים הזרים תשתנה, כשזו כבר הושגה בהסכם לפני שנה מול ארגון השחקנים כשבטופס המשחק יהיה מותר לרשום עד חמישה שחקנים זרים וישראלי אחד על המגרש, בניגוד לחוק הרוסי שהיה נהוג עד כה והכריח שני ישראלים בכל זמן נתון. בנוסף הוחלט כי על מנת לחזק את מעמד השחקנים והקבוצות ולעודד אותן להתמודד במפעלים האירופיים, קבוצה שתחליט לעשות זאת תקבל מענק על סך 2.5 מיליון שקלים, כשבמנהלת הליגה אמרו כי "המטרה היא עד שש קבוצות באירופה שיתחרו על בסיס הישגים ספורטיביים".

כעת מנסים במנהלת הליגה להקדים את תחילת השינויים מרחיקי הלכת שאמורים לקדם את הענף כבר לעונת המשחקים הקרובה, עונת 2019/20, אך זה תלוי בהסכם עם ארגון השחקנים כשזה יחול רק בתחילת עונת 2020/21. אם בארגון השחקנים יסכימו, אזי שכבר בעונה הבאה יוכלו אוהדי הכדורסל בישראל ליהנות מענף ספורטיבי יותר, הוגן יותר ותחרותי יותר.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il