הציבור והמחוקק מתעלמים ופועלים נהרגים

ללא אכיפה ראויה, פקחים, אישום וענישה נמשכת ההזנחה שמובילה למות עשרות פועלים ועובדים. האם הטרגדיה במתחם האירוויזיון תביא לשינוי?

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"א באייר תשע"ט

הציבור והמחוקק מתעלמים ופועלים נהרגים-ערוץ 7
סכנה שקופה
צילום: דוד כהן, פלאש 90

עם היוודע דבר מותו של פולדי שוורץ ז"ל, הנהג שנפצע באורח קשה מקריסת עמוד תאורה במהלך בניית מתחם האירוויזיון, שוחחנו על תאונות העבודה שגבו בשנה החולפת לא פחות משבעים קרבנות בנפש.

עו"ד אורן מעוז, מומחה לדיני נזיקין ומי שמייצג פועלי בניין רבים שנפגעו במהלך עבודתם, קובע כי המציאות העגומה בתחום הבטיחות בעבודה רק הולכת ומחריפה ללא התייחסות ראויה של המחוקק בישראל ומנגד גם של הציבור הישראלי.

"הבטיחות בעבודה עולה כסף ואף אחד לא רוצה להשקיע את הכסף הזה. המדינה מזניחה את הנושא מזה שנים ואנחנו רואים את התוצאות בשטח", אומר עו"ד מעוז ומציין כי מספר זה של שבעים הרוגים בשנת 2018 מהווה עלייה של עשרות אחוזים לעומת השנה שקדמה לה, ובשנה הנוכחית נהרגו מאז ראשיתה 29 עובדים, מהם 13 באתרי בניה.

לדבריו פיזור הכנסת הוביל להפסקת מאמצי החקיקה בסוגיה זו ו"ניטלה מאיתנו הפלטפורמה להפעלת לחצים בעניין ובחודשים האחרונים לא קורה כמעט כלום ולכן אנחנו רואים תאונות כי חוקי העבודה לא נאכפים באתרי הבניה ומול מעסיקים פרטיים. כל נושא המעקות, הפיגומים ועוד עולים כסף והקבלן לא רוצה להוציא את הכסף מכיסו. יש אמנם תביעות נזיקין ומשפחתו של פולדי ז"ל תתבע ותקבל הרבה כסף, אבל הכספים יוצאים מחברות הביטוח ולא מכיסו של הקבלן".

לדבריו "גם ההשתתפות העצמית ועליית הפרמיה הם כאין וכאפס למול הוצאה של ציוד חדיש, פיגומים, מעקות וכו'". במציאות שכזו וללא אכיפה, פקחים, כתבי אישום וחקירות התאונות ממשיכות. "צריך להקצות משאבים גדולים מאוד, ברמה של מיליוני שקלים, להקמת גוף דומה למינהל הבטיחות בעבודה, אבל עם עוד תקנים, שהמשכורות של הפקחים תהיינה הולמות את המקצוע וההשכלה שרכשו, כמו שהפרקליטות ממומנת על ידי המדינה ויש בה תמריץ להגשת כתבי אישום, כך גם כאן צריכים לחזק את המנגנון, שיהיו עורכי דין, חוקרים ואנשי אכיפה. כך תיווצר הרתעה אמתית לקבלנים".

בדבריו מסכים עו"ד מעוז לתחושה לפיה להתעלמות הציבורית היחסית מהתופעה תורמת העובדה שמרבית העובדים המסתכנים בתחומי הבניין מגיעים מחו"ל ולמעשה מאחוריהם אין משפחה שתרים קול זעקה תקשורתי ואין לובי חזק. לטעמו מדבור בעדות נוספת לתופעת ה'שקופים'. "אני מסכים שמדובר באנשים מהסוג שאין לו לובי חזק, אין להם משפחות. הבן של פולדי שוורץ ז"ל מקים כעת קול צעקה על כך שהנושא נעלם בגלל האירוויזיון, אבל לנופלים מהפיגומים אין מי שיקים קול צעקה ויש לזה השפעה. דרוש לובי חזק".