הפלסטינים בתביעה נגד ארה"ב: העברת השגרירות אינה חוקית

הרשות הפלסטינית הגישה תביעה רשמית לבית הדין בהאג נגד המהלך האמריקני, בטענה כי מדובר בצעד מנוגד לחוק הבינלאומי.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י' באייר תשע"ט

הפלסטינים בתביעה נגד ארה"ב: העברת השגרירות אינה חוקית-ערוץ 7
פרידמן ונתניהו באירוע לציון שנה להעברת השגרירות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל מאליכי, הגיש היום (רביעי) תביעה לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג נגד ארה"ב בשל החלטתה להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים.

הטענה המרכזית בתביעה הפלסטינית היא שהמהלך האמריקני מנוגד למשפט הבינלאומי ולהחלטות האו"ם.

אל מאליכי אמר לאחר הגשת התביעה כי "שנה לאחר שממשל טראמפ ביצע פעולה פרובוקטיבית ובלתי חוקית, אנחנו דורשים צדק באמצעות הכלים והמנגנונים הפועלים עבור שומרי החוק במערכת הבינלאומית".

"פלסטין תמשיך להשתמש בכל הכלים המשפטיים והדיפלומטיים הקיימים כדי להגן על הזכויות הבלתי ניתנות לערעור של העם הפלסטיני נגד כל פעולת תוקפנות בלתי חוקית ולא תיכנע לבריונות פוליטית ולסחיטה", אמר השר הפלסטיני.

הוא הדגיש כי התביעה מוגשת באופן מכוון בתאריך הזה בו מציינים הפלסטינים את מה שהם מגדירים כ'יום הנכבה', תאריך ההקמה הלועזי של מדינת ישראל.

נזכיר כי רק אתמול הבטיח שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן באירוע לציון שנה להעברת שגרירות ארצות הברית מתל אביב לירושלים כי "עד הקיץ השגרירות תכפיל את גודלה".

"עשינו משהו שלא עשו הרבה זמן. יצרנו היכל חדש בעיר העתיקה של ירושלים ואנחנו מאוד גאים בזה", הוסיף פרידמן.

לדבריו, "ההכרה בירושלים אינה סמלית בלבד. היא משמעותית ומכירה בקשר ההיסטורי בין היהודים וירושלים. יש עוד הרבה מה לעשות כדי לחזק את היחסים עם ישראל - בת הברית החשובה ביותר שלנו".

במהלך האירוע, ראש הממשלה נתניהו ושגריר ארה״ב בישראל פרידמן כתבו את האותיות האחרונות במזוזה שתוצב במעון הרשמי של השגריר בירושלים, והסירו יחד את הלוט מעל שלט המעון החדש.

נתניהו אמר, "יש פריחה חדשה ותחייה חדשה של היחסים בינינו ובין רבים משכנינו הערבים ומדינות מוסלמיות לא ערביות רבות. אנחנו מאוחדים ברצון לעצור את התוקפנות האיראנית. מדינת ישראל, כל מדינות האזור וכל המדינות שחפצות בשלום בעולם, צריכות לעמוד יחד לצד ארצות הברית נגד התוקפנות האיראנית. עלינו להמשיך לחזק את מדינת ישראל ואת הברית החשובה עם אמריקה".

נתניהו הודה לנשיא ארה''ב טראמפ ולשגריר בירושלים פרידמן. "אף אחד לא העביר את השגרירות ואף אחד לא הכיר בירושלים, עד שהגיע אחד שהוא לא פוליטיקלי קורקט והפך את זה. וזה מה שהנשיא טראמפ עשה".

גם טראמפ עצמו בירך במלאת שנה להעברת השגרירות. הוא כתב בטוויטר, "היום אנו מציינים את יום השנה לפתיחת שגרירות ארצות הברית בירושלים, ישראל.