חברי הכנסת בחומש

יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין הוביל הבוקר (חמישי) יחד עם ראש מועצת שומרון יוסי דגן סיור של עשרה חברי כנסת ליישוב החרב חומש בצפון השומרון.

הח"כים ויו"ר הכנסת הביעו עמדה ברורה בעד הכנסת הצעת החוק לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון לקווי היסוד של הממשלה על פי דרישת איחוד מפלגות הימין במשא ומתן הקואליציוני, והעברת החוק בכנסת הקרובה.

8 מחברי הכנסת שהשתתפו בסיור היו מהליכוד ושני חברי כנסת נוספים מאיחוד מפלגות הימין. הח״כים שעלו לחומש מהליכוד: ח"כ מיקי זוהר, ח"כ אריאל קלנר, ח"כ אתי עטיה, ח"כ מיכל שיר, ח"כ שלמה קרעי, ח"כ אסנת מארק, ח"כ קטי שטרית וח"כ אמיר אוחנה.

מטעם איחוד מפלגות הימין השתתפו בסיור ח"כ עידית סילמן, ח"כ אופיר סופר ואורית סטרוק שצפויה להצטרף לכנסת לאחר הפעלת החוק הנורווגי באיחוד הימין.

יו"ר הכנסת אדלשטיין אמר לחבריו, "צריך לזכור שחומש, שאנור גנים וכדים נעקרו ללא כל תכלית ראויה, צריך לעשות צעד מינימאלי. לבטל את חוק ההתנתקות מצפון השומרון. חברי המחוקקים, זו תהיה המשימה שלנו. בכנסת ה 21 לבטל את החקיקה הזו בהתרשמות מההיענות תוך יומיים לעלייה הזו לחומש, אני חושב שאנחנו נמצא לא מעט תמיכה למהלך הזה".

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אמר בסיור, "30 ח״כים מתוך 35 בליכוד בעד החוק, וכך גם רוב השרים. הכדור בידיים של נתניהו. ההסתתרות מאחורי האמריקאים בקבלת החלטה כל כך חשובה לא מקובלת. הגיע הזמן לתקן את העוול של עקירת הישובים והתושבים מגוש קטיף וצפון השומרון, ובצפון השומרון הדבר אפשרי שכן הישובים בניגוד לגוש קטיף נשארו בשליטה ישראלית מלאה. אני קורא לראש הממשלה להוביל את המהלך הזה שאין מוסרי וצודק ממנו".

ח"כ אריאל קלנר ציין, "לפני 14 שנה התבצע פשע עקירת היישובים מצפון השומרון. אז משום מה, כל 'אבירי' הדמוקרטיה וזכויות המיעוטים לא רק שנאלמו דום, אלא גם היו אלה שדחפו את הבולדוזרים בכל הכוח. את הטעות הזו אפשר וצריך לתקן. יש להקים את יישובי צפון השומרון מחדש כחלק מתיקון העוול והאיוולת".

ח"כ אסנת מארק ציינה, "מה שקורה עם הישוב בשומרון הוא האבסורד בהתגלמותו. מדינת ישראל עשתה טעות היסטורית כשהחליטה לפנות אותו והיום הוא עומד נטוש. משפחות נעקרו מביתם כדי לקדם איזה תהליך שלום דמיוני והתוצאה היא שאין שלום ואין בית. חייבים לחזור לשא-נור. נעשה הכל כדי להסדיר את זה".

חברת הכנסת עידית סילמן אמרה, "הסיור הבוקר בחומש בין המדרכות הנטושות והשרידים של הגנים העלה זכרונות של ימי ההתנתקות הקשים. הסיור, רק חידד את הצורך לחזור להתיישב בצפון השומרון ולבטל את חוק ההתנתקות באזור. אני מחזקת את ידידי ראש מועצת השומרון יוסי דגן וסגנו דוידי בן ציון על עשייתם הברוכה למען ההתיישבות, למען התושבים בשומרון, למען ארץ ישראל ותורת ישראל. אנו נמשיך לעמוד על דרישותנו המדיניות במו"מ כדי לשמור על ארץ ישראל."

חה"כ ד"ר שלמה קרעי ציין, "לפני 14 שנה ישראל עשתה טעות שאזרחי ישראל ובעיקר תושבי הדרום ועוטף עזה שאני חלק מהם, משלמים עד היום וביתר שאת. בשנים האחרונות, מדינת ישראל זוכה לעדנה מדינית ולהכרה בינלאומית גוברת והולכת בריבונותה על אדמת ישראל. אני קורא לבטל את חוק ההתנתקות, לחזור לארבעת הישובים שפונו בצפון השומרון ולהרחיב את ההתיישבות באיזור תחת ריבונות מדינת ישראל".

ח״כ אתי חוה עטיה אמרה במהלך הסיור: "התיישבות בכל חלקי יו"ש היא לא שאלה עבורי - היא זכות, במקביל להשוואת זכויות לתושבי האזור. צריך לפעול כדי לתקן את הפצעים שהותירה "התנתקות". תיקון חוק ההתנתקות, כך שליהודים יותר לצעוד על אדמות אבותיהם, הוא צעד חשוב ומבורך במסגרת שיבת עם ישראל לארצו. אתנגד נחרצות למסירת כל מטר וסנטימטר משטחי ארץ ישראל לידיים זרות של אויביי עמנו אעשה הכל על מנת לבנות בשנית את היישובים חומש, שאנור, גנים וכדים שמהם גורשו משפחות ישראליות במהלך "ההתנתקות".

ח"כ מיקי זוהר הבטיח, "בכוונתנו לפעול בכנסת הזו על מנת לקדם את החוק לביטול חוק ההתנתקות, הגיע הזמן לתקן את העוול. אין ממשלה מתאימה מזו ואין זמן מתאים מזה. אני קורא לראש הממשלה להענות לבקשת איחוד מפלגות הימין לביטול חוק ההתנתקות ולחזור לקווי היסוד של הממשלה. הגיע הזמן לתקן את העוול".

ח״כ מיכל שיר ציינה, "בכל פעם שאני מגיעה ליהודה ושומרון ליבי מתמלא באושר. אין מראה יפה יותר מארץ ישראל שלנו. לצערי לא בכל היישובים ביהודה ושומרון ובקעת הירדן, מוחל החוק הישראלי, ואני מקווה מאוד שבכנסת הקרובה נפתור את הבעיה הזאת אחת ולתמיד. ישוב צפון השומרון וביטול חוק הגירוש זאת החלטה מתבקשת"

ח''כ אופיר סופר, (איחוד מפלגות הימין) ציין, "לממשלת ישראל שתקום בעזרת ה' בקרוב ניתנה האפשרות לתקן את העוול של חוק הגירוש ולהביא לביטולו בהקדם האפשרי. הבוחר הישראלי בחר בממשלת ימין, אשר תפקידה לבנות ולפתח את כל חלקי ארץ ישראל, וכמובן שצפון השומרון שהיה אזור משגשג עד לשנת 2005 בה עלו הדחפורים והרסו את הישובים בהחלטה מרשעת של ממשלת ישראל דאז, הוא איזור עם חשיבות היסטורית ייחודית, ויש לפתחו עם שאר חלקי הארץ.

״מפלגתי, איחוד מפלגות הימין הודיעה שתפעל בממשלה הנוכחית על מנת לתקן את העוול שנעשה. יישוב צפון השומרון היא החלטה מתבקשת ולגיטימית, מניעה של חזרה לישובים אלו אינה מתקבלת על הדעת ועומדת בניגוד מוחלט לכל מה שאמורה לייצג ממשלת ימין ואני קורא מכאן לראש הממשלה בנימין נתניהו, שהודיע לפני הבחירות מעל כל במה שהוא מחוייב להתיישבות, לשוב ולפתח איזור זה".

נציין כי החוק לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון, הוא חוק שיאפשר את החזרת חופש התנועה לישראלים בישובים שנעקרו בגירוש בצפון השומרון: גנים, כדים חומש ושא - נור, יישובים שכולם נשארו בשליטה ישראלית מלאה, אולם רק חופש התנועה נשלל שם מישראלים.