משתתפי האזכרה
משתתפי האזכרה צילום: ישי דמארי, ישיבת הכותל

בישיבת הכותל התכנסו אמש (רביעי) מאות מתלמידי הישיבה ובוגריה ליום לימוד ועצרת זכרון לזכרו של הרב חיים ישעיהו הדרי זצ"ל, ראש הישיבה הראשון.

באירוע נכחו רב הרובע היהודי הרב אביגדר נבנצל, נשיא ישיבת כרם ביבנה הרב מרדכי גרינברג, הרב יעקב הכהן כ"ץ, הרב יהושע כץ וראש הישיבה הרב ברוך וידר.

לעצרת הגיעו בוגרים רבים ובהם מנכ"ל רשת צביה וחבר הנהלת הישיבה ינקי פרידמן, הדיין הרב יהודה שחור, הדיין הרב יהודה גליק, רב העיר מודיעין מכבים רעות הרב יעקב צ'יקוטאי, רב הישוב גמזו (לשעבר) הרב אליאב מאיר, ראש ישיבת ההסדר ברכת משה הרב חיים סבתו, ראש ישיבת ההסדר בדימונה הרב דוד תורג'מן והשופט רפאל יעקבי.

מאז פטירתו של ראש ישיבת ההסדר "הכותל" בירושלים הרב הדרי זצ"ל לפני שנה, חיפשו בישיבת הכותל כיצד לתעל את הכאב על פטירתו והחליטו להנציח את זכרו בבניין הישיבה, שיפוץ הספרייה והגדלת אוצר הספרים.

כזכור, לפני כחצי שנה נאספו כמיליון וחצי שקלים בקמפיין מימון ההמונים לזכרו של הרב הדרי. כעת, בציון יום הפטירה של הרב הדרי, שהיה ראש הישיבה הראשון וכיהן גם כנשיא הישיבה עד לפטירתו, ציינה הישיבה את פטירתו באזכרה רשמית ובחניכת השלב הראשון של אוצר הספרים המחודש.

הרב חיים ישעיהו הדרי זצ"ל, יקיר העיר ירושלים, היה איש ספר שסימל את הרצון להגיע לעומקה של תורה, איש רב פעלים שכל חייו עסק בבניין וצמיחה, ושימש כאב ומורה דרך לאלפי תלמידי הישיבה ובוגריה, מתוך אהבה לכל יהודי ואמונה בתהליך צמיחת גאולתנו.

עם סיומה של מלחמת ששת הימים, פעל הרב הדרי להחזיר את התורה לרובע היהודי בירושלים סמוך לכותל המערבי ולמקום המקדש, והנהיג את ישיבת הכותל במשך למעלה מיובל בתוככי הרובע היהודי, סמוך ונראה למקום המקדש ולכותל המערבי.

הישיבה שפתחה את שעריה בשנת תשכ"ז (1967), מיד לאחר מלחמת ששת הימים, ולמדו בה עשרה תלמידים, גדלה והתפתחה לאורך השניםוהפכה לישיבת דגל בציונות הדתית, ממנה יצאו אלפי לוחמי צה"ל ובוגרים שלקחו חלק בבניין המדינה.

כיום לומדים בישיבה מאות תלמידים הבאים מכל רחבי הארץוהעולם, עמלים בתלמודם, שוקדים על תורתם ותפילתם ומשלבים שירות צבאי בצה"ל במסגרת איגוד ישיבות ההסדר.

הרב אלעד ברנד, נציג המשפחה, בוגר ישיבת הכותל וקרוב משפחה של הרב הדרי נשא דברים באזכרה. "בזמנו, כאשר שקדנו על כתיבת ספר היובל לישיבה, הוא סיפר לי שהוא רואה בכך הזדמנות מיוחדת ליצור מסמך היסטורי שישמש את הדורות הבאים ללמוד ולהכיר כיצד נוצר נדבך נוסף בעולם התורה המתחדש בארץ ישראל. שעות אלו במחיצתו היוו עבורי שיעור גדול בענווה, שכן לאורך כל כתיבת הספר טרח להדגיש ולהבליט את פועלם של אחרים תוך נתינת המקום הראוי להם, ואילו את שלו ביקש למעט ולהצניע".

מוטי ג'רבי, מנכ"ל ישיבת הכותל, הוסיף כי "זו הייתה זכות גדולה לעבוד בצילו של מורנו הרב הדרי במשך 15 שנים. פטירתו של הרב הותירה אותנו עם משימה לשמר את חותמו הייחודי והעשייה הרבה שלו מתוך תורה ואהבת הבריות. אני שמח שהצלחנו לשפץ ולהרחיב את אוצר הספרים ובכך להמשיך ולהנחיל את אהבת הספר והתורה שלו לתלמידנו".

ראש ישיבת הכותל הרב ברוך וידר סיכם ואמר כי "גם שנה לאחר פטירתו, הרב הדרי זצ"ל הוא שם נרדף לשליחות ועשייה ציונית, לירושלים ולישיבת הכותל. כדי להמשיך את חזונושל הרב הדרי זצ״ל, את בקיאותו הנודעת ואת לימודו התדיר בחרנו להתקדם, להנציח את זכרו, לחזק את מפעל חייו, ולהוסיף נדבך בבניין ישיבת הכותל וירושלים.מוזמנים להצטרף אלינו לעשייה הברוכה ולהגדיל תורה ולהאדירה".