הרצליה מול אילת הערב. יורדת לליגה השניה
הרצליה מול אילת הערב. יורדת לליגה השניהצילום: יוד צילומים, מנהלת הליגה

אם תרצו, אין זו אגדה. כך אמר חוזה המדינה בנימין זאב הרצל ולא ידע כי עשרות שנים אחר כך, שחקני כדורסל מהעיר שנקראה על שמו, כמעט ויצליחו ליישם את המשפט על הפרקט שבאולם "בגין" שבאילת.

שחקני הרצליה, האחרונה בטבלה, היו קרובים מרחק נגיעה מניצחון אדיר באילת, כשזה שיכול היה לדחות עבורם את הקץ ואולי אף להשאיר אותה עונה נוספת בליגת העל, כשזה היה מעביר את ההכרעה על זהות הקבוצה שתרד לליגה השניה, למחזור הבא - מחזור הסיום של ליגת העל בכדורסל לעונת 2018/19.

לרוע מזלם של האילתים, בדיוק מה שקרה להם בשני המחזורים האחרונים, קרה להם גם הערב (חמישי) כשלמרות יתרון דו-ספרתי בו החזיקו במהלך המשחק מול אילת, קבוצת הבית השניה בטיבה בליגה, הפסידו את המשחק בתוצאה 73:74.

אחרי שירדה מתחת לקו האדום במחזור שעבר, התארחה הערב בני הרצליה אצל הפועל אילת בידיעה כי הפסד יוריד אותה כבר הערב אל הליגה השניה, הליגה הלאומית בכדורסל.

אילת, שרק במחזור שעבר ספגה את הפסדה השני בלבד בסיבוב השלישי ובכלל ניצחה העונה פעמיים את ההרצליינים במסגרת הליגה, בבית ובחוץ, כמעט ונכנעה לכוח הרצון וליכולת של שחקני הרצליה, כשרדפו אחריהם לכל אורך המשחק, מתחילתו ועד שניות הסיום שלו.

הרצליה, שמאז ניצחון החוץ שלה במשחק העונה של התחתית מול עירוני נהריה, הפסידה בכל שלושת משחקיה, כבר עלתה ליתרון דו-ספרתי במהלך המשחק, אך עם דקות ארוכות ללא סל ברבע האחרון עזרה למארחים להתקרב יותר מדי.

כשלוח התוצאות הראה 73:71 לזכות האורחת מהרצליה, 10 שניות לסיום המשחק, קלע יהונתן שולדבראנד שלשת ניצחון אדירה שקבעה - 73:74 לאילתים שעלו לראשונה ליתרון הערב עם סיום המשחק והורידה את הרצליה באופן סופי ומעשי אל הליגה השניה, הליגה הלאומית בכדורסל לראשונה מזה 27 שנים.

אחרי שעשה זאת בשנה שעברה מול אותה הרצליה וסחף את קבוצתו דאז עירוני נהריה לעונה נוספת בליגת העל עם שלשת ניצחון בשניות הסיום, שולדבראנד עושה זאת שוב - הפעם במדי אילת ועוזר לנהריה לשרוד עונה נוספת בליגת העל.

במשחק נוסף שהתקיים הערב במסגרת מחזור מספר 32 בליגת ווינר סל, גברה הפועל ירושלים באולמה הביתי, היכל הפיס ארנה, על מכבי ראשון לציון במשחק שהיווה את שחזור גמר גביע המדינה בכדורסל, בתוצאה 80:91 והבטיחה כמעט בוודאות את המקום השני בטבלה עם סיום העונה הסדירה.