גדעון סער
גדעון סער צילום: קובי ריכטר/TPS

קבוצת ''הליכודניקים החדשים'' במפלגת הליכוד מחזקת את חברי הכנסת גדעון סער ומיכל שיר שהביעו התנגדות פומבית לחוק החסינות.

''הכוחות הליברלים בליכוד מרימים ראשם'', אמרו אנשי הליכודניקים החדשים. ''אנחנו נמשיך תמיד לתת גיבוי מלא למי שיעמוד לימין הדמוקרטיה ויילחם עבור שוויון בפני החוק ושמירת האיזונים והבלמים - ומצפים מכל הח"כים שהמלצנו עליהם להראות את כוחו של הלובי הליברלי דמוקרטי''.

בימים האחרונים נפגשים הליכודניקים החדשים עם חברי הכנסת של הליכוד ומנסים לשכנע אותם להביע התנגדות לרפורמות לשינוי מערכת המשפט ולחוק החסינות שימנע את העמדתו לדין של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לדבריהם, גם אם חלק מהפרסומים על המהפיכה השיפוטית הם מוגזמים, ''וגם אם 'רק' פסקת ההתגברות על חוקי היסוד תעבור ו'רק' צמצום וסירוס של הביקורת המנהלית על הכנסת והממשלה (ולא ביטולה לחלוטין), ובנוסף תוענק חסינות בדרך זו או אחרת לראש הממשלה - זאת כן תהיה התפתחות דרמטית ביותר.

''התפתחות שמעמידה בסכנה ברורה ומיידית את החירויות והזכויות של כל אחד ואחת מאתנו האזרחים. אין בשום מקום בעולם מודל ריכוזי כזה של שלטון ללא איזונים ובלמים. אין אף דמוקרטיה ליברלית שאין בה חוקה, ואין פיקוח על הממשלה והפרלמנט''.

הליכודניקים החדשים רומזים שבפריימריז הבאים יתמכו רק בחברי הכנסת שיפעלו בהתאם לאג'נדה זו. ''כמו שהוכחנו בפריימריז האחרונים לחברי ולחברות הכנסת של הליכוד, אנחנו מציעים גזר גדול וגם מקל גדול''.

מיכל שיר
מיכל שיר Photo by Noam Revkin Fenton/Flash90

ביום שישי התבטאה חברת הכנסת מיכל שיר נגד החקיקה שנועדה לתת חסינות לראש הממשלה בנימין נתניהו ולמנוע את העמדתו לדין.

שיר צייצה בחשבון הטוויטר שלה "היום, יום השנה למהפך 77, אני מקשיבה לנאומו הראשון של בגין בזמן הקמת המדינה. דבריו רלוונטיים מתמיד. הליכוד היא תנועה דמוקרטית, בניגוד לאלו המעבירים עלינו ביקורת. ריבוי דעות אינו חיסרון אלא יתרון, גם היום.

''אני תומכת בראש הממשלה, ובמקביל חושבת שחקיקה פרסונלית היא גם שגויה וגם מיותרת", הוסיפה חברת הכנסת.

שיר כתבה את הדברים לצד תמונתו של ראש הממשלה המנוח מנחם בגין ז"ל עם ציטוט מנאומו הראשון - "במדינתנו פנימה יהיה הצדק השליט העליון, השליט גם על שליטיה. לא תהיה רודנות. יהיו נושאי המשרה משרתי החברה ולא רודיה".

נציין כי ח"כ שיר נחשבת למקורבת לח"כ גדעון סער שהתבטא גם הוא נגד חוק החסינות. בראיון לחדשות 12 אמר אתמול סער כי "תיקון חוק החסינות - מקסימום נזק ומינימום תועלת. חקיקה פרסונלית פוגעת באמון הציבור. לו אמרנו שנעשה זאת לא היינו מקבלים אותו אמון. החוק הזה יפגע בנתניהו".

לטענת סער, "מישהו נתן לראש הממשלה עצה לא טובה. זה יפגע בליכוד ולא יועיל לנתניהו. אני לא היחיד שמוטרד מזה בסיעה".

"מה שאזרחי ישראל שמעו גם ממני וגם מראש הממשלה עצמו ערב הבחירות זה שאין שום כוונה להעביר חוקים כאלה", אמר סער בריאיון למהדורה המרכזית.

לדבריו, גם ללא חוק חסינות נתניהו יכול להמשיך ולכהן בתפקיד ראש הממשלה תחת כתב אישום: "החוק קובע בפירוש שהוא יכול. הציבור שידע את החשדות ערב הבחירות, הצביע ביודעו את הדברים האלה. לכן, אני לא חושב שיש דבר שמפריע לראש הממשלה להמשיך ולכהן בתפקידו".

"הבעתי תמיכה בנתניהו בבחירות ועבדתי קשה מאוד במערכת הבחירות כדי שהליכוד ינצח. ראש הממשלה עצמו יודע את זה ואמר לי את זה יותר מפעם אחת".

סער הוסיף: "אסור לי להגיד דברים שנתניהו אמר לפני חודש? אני תומך בראש הממשלה. אני חושב שהוא ראש ממשלה טוב שצריך להמשיך לכהן. אולי היו אנשים שבאו ושכנעו אותו. אינני יודע. אני דוגל באותה עמדה שראש הממשלה הביע לפני כחודש".

גורם בליכוד תקף את ח''כ סער בשל התנגדותו לחוק החסינות. ''לא לחינם תקשורת השמאל לא מפסיקה לחבק את גדעון סער, משום שהוא לא מחמיץ אף הזדמנות לחתור תחת נתניהו ולנסות להפיל אותו", אמר הגורם.