הלווית עאישה א-ראבי
הלווית עאישה א-ראביצילום: Nasser Ishtayeh/Flash90

שופט בית המשפט העליון, אלכס שטיין, דחה הבוקר (ראשון) את ערעור המדינה על ההחלטה להעביר את הנער הנאשם בהריגת עאישה א-ראבי למעצר בית באיזוק אלקטרוני.

מנגד דחה השופט שטיין את בקשת הנער לבחון את האפשרות לשחררו ממעצר למעצר בית רגיל, ללא איזוק אלקטרוני.

השופט שטיין נימק את דחיית ערעור הפרקליטות לא בשאלת עוצמת הראיות נגד הנער, אלא בעצם העובדה שמדובר בקטין, אשר לא אמור לשבת במעצר מאחורי סורג ובריח.

"מעצרו של קטין מאחורי סורג ובריח עד לסיום משפטו איננו מתאפשר אלא כמוצא אחרון ובאין אפשרות אחרת להבטיח את שלום הציבור ואת תקינותו של ההליך הפלילי", קבע השופט תוך שהוא מסתמך על פסקי דין קודמים של בית המשפט העליון.

"במקרה דנן, נחה דעתי כי מעצר-בית תחת פיקוח אלקטרוני, השגחה משפחתית הדוקה, והתנאים המגבילים הנוספים שנקבעו על ידי בית משפט קמא יפחיתו במידה משמעותית ביותר – כמעט עד כדי אפס – את הסיכוי שהנאשם יבצע מעשה אלימות בהיותו מונע על ידי שנאת ערבים. משכך, אין לי אלא להסכים עם הערכתו של בית משפט קמא, אשר נעשתה על בסיס בדיקה יסודית וזהירה של נסיבות המקרה, כי המעצר הנ"ל יגשים את המטרה העומדת בבסיסו וימזער – אם לא יאיין – את המסוכנות הנשקפת מהנאשם", ציין השופט שטיין.

השופט אף הוסיף, "במהלך הדיון בנושא זה, ביקשתי מבאת-כוח המדינה להציג לפניי תרחיש אפשרי של ביצוע מעשה אלימות על ידי הנאשם בהיותו נתון במעצר-בית תחת פיקוח אלקטרוני, והיא נענתה לבקשתי. לאחר ששמעתי את דבריה, הגעתי למסקנה כי תרחיש זה איננו אמנם בלתי אפשרי, אך הסתברותו להתממש במציאות הינה נמוכה מאד. בנסיבות אלו, סבורני כי יש לקיים את המעצר תחת פיקוח אלקטרוני אשר נקבע על ידי בית משפט קמא".

מקווים שזה צעד נוסף לזיכוי מוחלטאלירן אהרון

מנגד כאמור נדחה גם ערעורו של הנער, "החלטתו של בית משפט קמא עשתה איזון נאות בין זכות הנאשם לחירות בהיותו קטין החוסה בצלה של חזקת החפות לבין צרכיו של ההליך הפלילי והאינטרסים הציבוריים שהליך זה משרת. איזון זה משקלל בתוכו את המסוכנות הנשקפת מהנאשם. הנאשם אומר אמנם כי איננו מסוכן, אך אלה הם דברים בעלמא: אדם מסוכן שרוצה להעיד על עצמו כי איננו כזה יאמר את אותם דברים בדיוק. הנאשם תוהה מדוע לא יוכל לקיים שיחה עם מי שאינו נמנה על בני משפחתו הקרובה (למעט עורכי דינו). התשובה לכך היא ששיחה היא אמצעי לקשירת קשר פלילי העלול להביא לביצוען של עבירות חמורות; ומשהוצגו ראיות לכאורה אשר מצביעות על מה שהנאשם לכאורה עשה ומסוגל לעשות, אין לי אלא להסכים עם בית משפט קמא גם בעניין זה. התנאים המגבילים שבית משפט קמא קבע כחלק מהמעצר תחת פיקוח אלקטרוני הינם ראויים ומאוזנים. בהינתן כל זה, אינני מוצא שום סיבה לבחון תנאים אלה מחדש ולהתערב בהחלטה קמא"..

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו המייצג את הקטין יחד עם עו"ד אריאל עטרי בירך על ההחלטה, "בימ"ש העליון דחה את ערר המדינה והורה על שחרורו של הקטין. אנחנו מברכים על ההחלטה, בימ"ש העליון מקבל את עמדת ההגנה תוך שהוא מעביר מסר לפרקליטות - ולפיו קיימת לנאשם חזקת החפות. אנו מברכים על החלטת בימ"ש כאמור, וכעת אנו ננהל את משפטו של הקטין עד לזיכוייו המוחלט מהאשמות."