למי קראת עצלן?
למי קראת עצלן? צילום: iStock

הילדים של היום הם לא הילדים של פעם. ייתכן והאמירה שבדרך כלל נאמרת באופן שלילי כנגד הדור הצעיר, למעשה מראה בדיוק ההיפך. מחקר חדש שנערך בבריטניה חושף כי הנוער של היום דווקא שואף יותר לשלמות מבעבר, וככל הנראה המגמה הזו הולכת להימשך גם בעתיד.

המבוגרים תמיד מאשימים את הדור שאחריהם. כמעט בכל דור אפשר לשמוע טענות על כמה הילדים של היום עצלנים יותר מתמיד, לא אוהבים להתאמץ ולא מסוגלים להתמיד בעבודה. מחקר חדש חושף דברים מפתיעים על הבדלי הדורות שמראים שייתכן ודווקא הדור החדש מתאמץ הרבה יותר מכולם, וזה לאו דווקא חיובי.

במחקר, שנערך על ידי פרופסור תומאס קורן מאוניברסיטת באת' ופרופסור אנדרו היל מאוניברסיטת יורק, נבחן האם השאיפה למצוינות ושלמות השתנתה במהלך השנים האחרונות. על מנת לבדוק את העניין, הם השתמשו בשאלונים שמילאו כ41,000 סטודנטים ב27 השנים האחרונות מארצות הברית, קנדה ובריטניה.

בשאלון התבקשו הסטודנטים לקרוא משפטים שונים לגבי מידת ההשקעה וההתמדה שלהם בעבודה ולדרג מ1-7 עד כמה הם מזדהים עם כל משפט. השאלון כולל משפטים כגון: "כאשר אני עובד על משהו, אני לא יכול להירגע עד שזה מושלם" או "אני שואף להגיע לשלמות בכל דבר שאני עושה".

שקלול הנתונים הראה עלייה קבועה ברמות הפרפקציוניזם בעשרות השנים האחרונות. לטענת החוקרים, הגורם שמאחורי הנתונים הוא הלחץ בו נתונים התלמידים בעולם המערבי הנדרשים להגיע לציונים טובים שמוביל לתחושת תחרותיות ושאיפה להישגים. שלא במפתיע, הסטודנטים שהתגלו כשואפים הכי הרבה לשלמות הם הסטודנטים מארצות הברית, שם הדגש על התחרותיות גבוה במיוחד.

זה לא שאני פרפקציוניסט, אני פשוט אוהב שהכל מסודר
זה לא שאני פרפקציוניסט, אני פשוט אוהב שהכל מסודר צילום: iStock

החוקרים מזהירים שהרצון של הצעירים לעבוד ולהצליח עלול להוביל גם לדברים שליליים. למרות שהשאיפה לשלמות יכולה לעזור להגיע להישגים, רמות גבוהות מדי של פרפקציוניזם עלולות לגרום לפחד מכישלון וחוסר ביטחון עצמי. לדבריהם, הנוער כיום נדרש להצליח בלימודים תובעניים, ואווירת התחרותיות מובילה לתחושה שההערכה העצמית תלויה בהצלחה במבחנים. החוקרים ממליצים להורים מודאגים לא להכביד יתר על המידה על ילדיהם ולשים לב האם הם מעמידים בפניהם סטנדרטים לא הגיוניים.

לדברי החוקרים, גורם נוסף לשאיפה לשלמות נובע מהרשתות החברתיות. מכיוון שאנשים מעדיפים להציג את עצמם ברשתות החברתיות כמושלמים, נוצרת תחושה כללית של שאיפה לשלמות. השיתופים ברשתות החברתיות מעודדים תחרותיות וצורך להוכיח לאחרים, שרק מחזקים את השאיפה הבלתי אפשרית לשלמות בכל דבר.

אז בפעם הבאה שמישהו אומר שאתם עצלנים, תזכירו לו שפרפקציוניזם יכול להיות הרבה יותר מסוכן.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!